Juniper MS-MPC-128G Line Card
- BNDL, Multi-service Services MPC, 128G of Memory, 4 NPUs Enabled, Bundle of MS-MPC-64G and S-MS-MPC-128G-UPG. Requires JunOs 13.2 or higher
| Product Name | MS-MPC-128G |
| Description | Multi-service Services MPC, 128G of Memory, 4 NPUs Enabled, Bundle of MS-MPC-64G and S-MS-MPC-128G-UPG. Requires Junos 13.2 or higher |
| Brand | Juniper |
| Type | Modular Port Concentrator (MPC) |
| Compatibility | MX2020, MX2010, MX2008, MX960, MX480, MX240, MX5, MX10, MX40, MX80, MX104 routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Memory Capacity | 128 GB |
| Number of NPUs | 4 |
| Junos OS Requirement | 13.2 or higher |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper MS-MPC-128G Line Card
Juniper MS-MPC-128G Line Card
- BNDL, Multi-service Services MPC, 128G of Memory, 4 NPUs Enabled, Bundle of MS-MPC-64G and S-MS-MPC-128G-UPG. Requires JunOs 13.2 or higher
| Product Name | MS-MPC-128G |
| Description | Multi-service Services MPC, 128G of Memory, 4 NPUs Enabled, Bundle of MS-MPC-64G and S-MS-MPC-128G-UPG. Requires Junos 13.2 or higher |
| Brand | Juniper |
| Type | Modular Port Concentrator (MPC) |
| Compatibility | MX2020, MX2010, MX2008, MX960, MX480, MX240, MX5, MX10, MX40, MX80, MX104 routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Memory Capacity | 128 GB |
| Number of NPUs | 4 |
| Junos OS Requirement | 13.2 or higher |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- BNDL, Multi-service Services MPC, 128G of Memory, 4 NPUs Enabled, Bundle of MS-MPC-64G and S-MS-MPC-128G-UPG. Requires JunOs 13.2 or higher
| Product Name | MS-MPC-128G |
| Description | Multi-service Services MPC, 128G of Memory, 4 NPUs Enabled, Bundle of MS-MPC-64G and S-MS-MPC-128G-UPG. Requires Junos 13.2 or higher |
| Brand | Juniper |
| Type | Modular Port Concentrator (MPC) |
| Compatibility | MX2020, MX2010, MX2008, MX960, MX480, MX240, MX5, MX10, MX40, MX80, MX104 routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Memory Capacity | 128 GB |
| Number of NPUs | 4 |
| Junos OS Requirement | 13.2 or higher |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality














