Juniper MPC7EQ-10G-RB Line Card
- 40 x 10 GE SFP + port line card bundle, price includes full scale L3, L2 and L2.5 features, full scale per-VLAN queuing, H-QoS. Optics sold separately.
| Product Name | MPC7EQ-10G-RB |
| Description | 40 x 10 GE SFP+ port line card bundle; includes full-scale L3, L2, and L2.5 features; full-scale per-VLAN queuing and HQoS; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX2000 series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 40 ports |
| Port Type | SFP+ |
| Port Speed | 10 Gbps |
| Features | Full-scale L3, L2, and L2.5 features; full-scale per-VLAN queuing; HQoS |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper MPC7EQ-10G-RB Line Card
Juniper MPC7EQ-10G-RB Line Card
- 40 x 10 GE SFP + port line card bundle, price includes full scale L3, L2 and L2.5 features, full scale per-VLAN queuing, H-QoS. Optics sold separately.
| Product Name | MPC7EQ-10G-RB |
| Description | 40 x 10 GE SFP+ port line card bundle; includes full-scale L3, L2, and L2.5 features; full-scale per-VLAN queuing and HQoS; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX2000 series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 40 ports |
| Port Type | SFP+ |
| Port Speed | 10 Gbps |
| Features | Full-scale L3, L2, and L2.5 features; full-scale per-VLAN queuing; HQoS |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 40 x 10 GE SFP + port line card bundle, price includes full scale L3, L2 and L2.5 features, full scale per-VLAN queuing, H-QoS. Optics sold separately.
| Product Name | MPC7EQ-10G-RB |
| Description | 40 x 10 GE SFP+ port line card bundle; includes full-scale L3, L2, and L2.5 features; full-scale per-VLAN queuing and HQoS; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX2000 series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 40 ports |
| Port Type | SFP+ |
| Port Speed | 10 Gbps |
| Features | Full-scale L3, L2, and L2.5 features; full-scale per-VLAN queuing; HQoS |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality














