Juniper MPC7E-MR-RTU-RB Line Card
- Restricted Use MPC7E-MRATE-R with 2x100G (or 6x40G/24x10G) port included
| Product Name | MPC7E-MR-RTU-RB |
| Description | Restricted Use MPC7E-MRATE-R with 2x100G (or 6x40G/24x10G) port included; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card / MPC |
| Compatibility | Juniper MX Series routers |
| Port Configuration | 2 x 100GbE or 6 x 40GbE or 24 x 10GbE enabled |
| Port Type | QSFP+ / QSFP28 |
| Features | Restricted-use MPC7E-MRATE-R, multi-rate port support, optics sold separately |
| Module Type | MPC |
| Base Hardware Family | MPC7E-MRATE |
| Built-in Physical Ports | 12 x QSFP+ / QSFP28 multi-rate ports |
| Enabled Port Capacity | 2 x 100GbE or 6 x 40GbE or 24 x 10GbE |
| Module Weight | 15.7 lb / 7.13 kg |
| Average Power Requirement | 465 W |
| Maximum Power Requirement | 565 W |
Juniper MPC7E-MR-RTU-RB is a restricted-use MPC7E-MRATE-R line card for MX Series routers. It includes enabled capacity for 2x100GbE, 6x40GbE, or 24x10GbE operation on a multi-rate MPC platform. Optics are sold separately.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper MPC7E-MR-RTU-RB Line Card
Juniper MPC7E-MR-RTU-RB Line Card
- Restricted Use MPC7E-MRATE-R with 2x100G (or 6x40G/24x10G) port included
| Product Name | MPC7E-MR-RTU-RB |
| Description | Restricted Use MPC7E-MRATE-R with 2x100G (or 6x40G/24x10G) port included; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card / MPC |
| Compatibility | Juniper MX Series routers |
| Port Configuration | 2 x 100GbE or 6 x 40GbE or 24 x 10GbE enabled |
| Port Type | QSFP+ / QSFP28 |
| Features | Restricted-use MPC7E-MRATE-R, multi-rate port support, optics sold separately |
| Module Type | MPC |
| Base Hardware Family | MPC7E-MRATE |
| Built-in Physical Ports | 12 x QSFP+ / QSFP28 multi-rate ports |
| Enabled Port Capacity | 2 x 100GbE or 6 x 40GbE or 24 x 10GbE |
| Module Weight | 15.7 lb / 7.13 kg |
| Average Power Requirement | 465 W |
| Maximum Power Requirement | 565 W |
Juniper MPC7E-MR-RTU-RB is a restricted-use MPC7E-MRATE-R line card for MX Series routers. It includes enabled capacity for 2x100GbE, 6x40GbE, or 24x10GbE operation on a multi-rate MPC platform. Optics are sold separately.
Original: $196,350.00
-65%$196,350.00
$68,722.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Restricted Use MPC7E-MRATE-R with 2x100G (or 6x40G/24x10G) port included
| Product Name | MPC7E-MR-RTU-RB |
| Description | Restricted Use MPC7E-MRATE-R with 2x100G (or 6x40G/24x10G) port included; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card / MPC |
| Compatibility | Juniper MX Series routers |
| Port Configuration | 2 x 100GbE or 6 x 40GbE or 24 x 10GbE enabled |
| Port Type | QSFP+ / QSFP28 |
| Features | Restricted-use MPC7E-MRATE-R, multi-rate port support, optics sold separately |
| Module Type | MPC |
| Base Hardware Family | MPC7E-MRATE |
| Built-in Physical Ports | 12 x QSFP+ / QSFP28 multi-rate ports |
| Enabled Port Capacity | 2 x 100GbE or 6 x 40GbE or 24 x 10GbE |
| Module Weight | 15.7 lb / 7.13 kg |
| Average Power Requirement | 465 W |
| Maximum Power Requirement | 565 W |
Juniper MPC7E-MR-RTU-RB is a restricted-use MPC7E-MRATE-R line card for MX Series routers. It includes enabled capacity for 2x100GbE, 6x40GbE, or 24x10GbE operation on a multi-rate MPC platform. Optics are sold separately.














