Juniper MPC6E-100-CFP2-RB Line Card
- MPC6E line card bundle w/ 2 MICs, 2x100G CFP2 ports per MPC, price incl. full scale L2, L2.5, L3 & L3VPN features; req. CFP2 opticssold separately
| Product Name | MPC6E-100-CFP2-RB |
| Description | MPC6E line card bundle with 2 MICs; 2x100G CFP2 ports per MPC; includes full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires CFP2 optics (sold separately) |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 2 ports |
| Port Type | CFP2 |
| Port Speed | 100 Gbps |
| Features | Full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires CFP2 optics (sold separately) |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper MPC6E-100-CFP2-RB Line Card
Juniper MPC6E-100-CFP2-RB Line Card
- MPC6E line card bundle w/ 2 MICs, 2x100G CFP2 ports per MPC, price incl. full scale L2, L2.5, L3 & L3VPN features; req. CFP2 opticssold separately
| Product Name | MPC6E-100-CFP2-RB |
| Description | MPC6E line card bundle with 2 MICs; 2x100G CFP2 ports per MPC; includes full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires CFP2 optics (sold separately) |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 2 ports |
| Port Type | CFP2 |
| Port Speed | 100 Gbps |
| Features | Full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires CFP2 optics (sold separately) |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Original: $436,346.00
-65%$436,346.00
$152,721.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MPC6E line card bundle w/ 2 MICs, 2x100G CFP2 ports per MPC, price incl. full scale L2, L2.5, L3 & L3VPN features; req. CFP2 opticssold separately
| Product Name | MPC6E-100-CFP2-RB |
| Description | MPC6E line card bundle with 2 MICs; 2x100G CFP2 ports per MPC; includes full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires CFP2 optics (sold separately) |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 2 ports |
| Port Type | CFP2 |
| Port Speed | 100 Gbps |
| Features | Full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires CFP2 optics (sold separately) |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality














