Juniper MPC5EQ-40G10G-RB Line Card
- MPC5EQ-40G10G MPC, price includes, HQOS, 1 million queues, full scale L2, L2.5, L3 & L3VPN features; requires optics sold separately.
| Product Name | MPC5EQ-40G10G-RB |
| Description | MPC5EQ line card; includes HQoS, 1 million queues, full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires optics (sold separately) |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 6 x 40GbE or 24 x 10GbE ports |
| Port Type | QSFP+/QSFP28 (40GbE), SFP+ (10GbE) |
| Port Speed | 40 Gbps (QSFP+), 10 Gbps (SFP+) |
| Features | HQos; 1 million queues; full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper MPC5EQ-40G10G-RB Line Card
Juniper MPC5EQ-40G10G-RB Line Card
- MPC5EQ-40G10G MPC, price includes, HQOS, 1 million queues, full scale L2, L2.5, L3 & L3VPN features; requires optics sold separately.
| Product Name | MPC5EQ-40G10G-RB |
| Description | MPC5EQ line card; includes HQoS, 1 million queues, full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires optics (sold separately) |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 6 x 40GbE or 24 x 10GbE ports |
| Port Type | QSFP+/QSFP28 (40GbE), SFP+ (10GbE) |
| Port Speed | 40 Gbps (QSFP+), 10 Gbps (SFP+) |
| Features | HQos; 1 million queues; full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Original: $422,478.00
-65%$422,478.00
$147,867.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MPC5EQ-40G10G MPC, price includes, HQOS, 1 million queues, full scale L2, L2.5, L3 & L3VPN features; requires optics sold separately.
| Product Name | MPC5EQ-40G10G-RB |
| Description | MPC5EQ line card; includes HQoS, 1 million queues, full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; requires optics (sold separately) |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 6 x 40GbE or 24 x 10GbE ports |
| Port Type | QSFP+/QSFP28 (40GbE), SFP+ (10GbE) |
| Port Speed | 40 Gbps (QSFP+), 10 Gbps (SFP+) |
| Features | HQos; 1 million queues; full-scale L2, L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
| Optics | Not included; sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality














