Juniper MPC4E-3D-32XGE-R-B Line Card
- MPC4E with 32x10GE SFPP ports. Includes full scale L2/L2.5, L3 and L3VPN features. Optics sold separately.
| Product Name | MPC4E-3D-32XGE-R-B |
| Description | MPC4E line card with 32 x 10GbE SFP+ ports; includes full-scale L2/L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 32 x 10GbE SFP+ ports |
| Port Type | SFP+ |
| Port Speed | 10 Gbps |
| Features | Full-scale L2/L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper MPC4E-3D-32XGE-R-B Line Card
Juniper MPC4E-3D-32XGE-R-B Line Card
- MPC4E with 32x10GE SFPP ports. Includes full scale L2/L2.5, L3 and L3VPN features. Optics sold separately.
| Product Name | MPC4E-3D-32XGE-R-B |
| Description | MPC4E line card with 32 x 10GbE SFP+ ports; includes full-scale L2/L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 32 x 10GbE SFP+ ports |
| Port Type | SFP+ |
| Port Speed | 10 Gbps |
| Features | Full-scale L2/L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Original: $305,200.00
-65%$305,200.00
$106,820.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MPC4E with 32x10GE SFPP ports. Includes full scale L2/L2.5, L3 and L3VPN features. Optics sold separately.
| Product Name | MPC4E-3D-32XGE-R-B |
| Description | MPC4E line card with 32 x 10GbE SFP+ ports; includes full-scale L2/L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
| Brand | Juniper |
| Type | Line Card |
| Compatibility | MX Series routers |
| Slot Requirement | 1 slot in chassis |
| Port Configuration | 32 x 10GbE SFP+ ports |
| Port Type | SFP+ |
| Port Speed | 10 Gbps |
| Features | Full-scale L2/L2.5, L3, and L3VPN features; optics sold separately |
[specifications]
| Dimensions (W x D x H) | 17.2 x 19.05 x 1.89 inches (436.88 x 484 x 48.01 mm) |
| Weight | 31.57 lbs (14.32 kg) |
| Power Consumption | Typical: 1,335 W |
| Power Consumption | Maximum: 1,425 W |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90%, non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Installation | Hot-swappable |
| Management | Monitored via Junos OS |
| Support | Juniper Care Services |
| Additional Information | Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality. |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality














