Juniper MPC10E-10C-P-BASE Line Card
- MPC10E-10C Integrated SKU with Base HW + Standard JUNOS SW, Perpetual
| Product Name | Juniper MPC10E-10C-P-BASE Line Card (SKU: MPC10E-10C-P-BASE) |
| Description | The MPC10E-10C-P-BASE is a fixed-configuration Modular Port Concentrator (MPC) line card designed for high-performance routing in MX Series routers. It integrates base hardware with standard JUNOS software, offering a combination of 8 QSFP28 multirate ports (supporting 10/40/100GbE) and 2 QSFP56-DD multirate ports (supporting 10/40/100/400GbE). |
| Brand | Juniper Networks |
| Type | Line Card |
| Product Category | Networking |
| Form Factor | Half-height slot |
| Compatibility | MX Series routers (MX240, MX480, MX960, MX2020, MX2010, MX2008) |
| Forwarding Capacity | Up to 1.0 Tbps on supported platforms |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6, MPLS, QoS, L2/L3 VPNs, NAT |
[specifications]
| Port Configuration | 8 QSFP28 ports (10/40/100GbE) and 2 QSFP56-DD ports (10/40/100/400GbE) |
| Line-Rate Throughput | Up to 1.0 Tbps on MX240, MX480, and MX960 5G Universal Routing Platforms with enhanced midplane |
| Power Consumption | 620 Watts (at 55°C) |
| Software Support | Junos OS Release 19.2R1 or later for standard midplane compatibility |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Dimensions | 19 x 1.73 x 22 inches |
| Cooling | Front-to-back airflow |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Juniper MPC10E-10C-P-BASE Line Card
Juniper MPC10E-10C-P-BASE Line Card
- MPC10E-10C Integrated SKU with Base HW + Standard JUNOS SW, Perpetual
| Product Name | Juniper MPC10E-10C-P-BASE Line Card (SKU: MPC10E-10C-P-BASE) |
| Description | The MPC10E-10C-P-BASE is a fixed-configuration Modular Port Concentrator (MPC) line card designed for high-performance routing in MX Series routers. It integrates base hardware with standard JUNOS software, offering a combination of 8 QSFP28 multirate ports (supporting 10/40/100GbE) and 2 QSFP56-DD multirate ports (supporting 10/40/100/400GbE). |
| Brand | Juniper Networks |
| Type | Line Card |
| Product Category | Networking |
| Form Factor | Half-height slot |
| Compatibility | MX Series routers (MX240, MX480, MX960, MX2020, MX2010, MX2008) |
| Forwarding Capacity | Up to 1.0 Tbps on supported platforms |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6, MPLS, QoS, L2/L3 VPNs, NAT |
[specifications]
| Port Configuration | 8 QSFP28 ports (10/40/100GbE) and 2 QSFP56-DD ports (10/40/100/400GbE) |
| Line-Rate Throughput | Up to 1.0 Tbps on MX240, MX480, and MX960 5G Universal Routing Platforms with enhanced midplane |
| Power Consumption | 620 Watts (at 55°C) |
| Software Support | Junos OS Release 19.2R1 or later for standard midplane compatibility |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Dimensions | 19 x 1.73 x 22 inches |
| Cooling | Front-to-back airflow |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality
Original: $126,361.20
-65%$126,361.20
$44,226.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MPC10E-10C Integrated SKU with Base HW + Standard JUNOS SW, Perpetual
| Product Name | Juniper MPC10E-10C-P-BASE Line Card (SKU: MPC10E-10C-P-BASE) |
| Description | The MPC10E-10C-P-BASE is a fixed-configuration Modular Port Concentrator (MPC) line card designed for high-performance routing in MX Series routers. It integrates base hardware with standard JUNOS software, offering a combination of 8 QSFP28 multirate ports (supporting 10/40/100GbE) and 2 QSFP56-DD multirate ports (supporting 10/40/100/400GbE). |
| Brand | Juniper Networks |
| Type | Line Card |
| Product Category | Networking |
| Form Factor | Half-height slot |
| Compatibility | MX Series routers (MX240, MX480, MX960, MX2020, MX2010, MX2008) |
| Forwarding Capacity | Up to 1.0 Tbps on supported platforms |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6, MPLS, QoS, L2/L3 VPNs, NAT |
[specifications]
| Port Configuration | 8 QSFP28 ports (10/40/100GbE) and 2 QSFP56-DD ports (10/40/100/400GbE) |
| Line-Rate Throughput | Up to 1.0 Tbps on MX240, MX480, and MX960 5G Universal Routing Platforms with enhanced midplane |
| Power Consumption | 620 Watts (at 55°C) |
| Software Support | Junos OS Release 19.2R1 or later for standard midplane compatibility |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 5% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
| Dimensions | 19 x 1.73 x 22 inches |
| Cooling | Front-to-back airflow |
[/specifications]Modular Port Concentrators (MPCs) with Modular Interface Cards (MICs) provide packet forwarding services and physical interfaces for MX routers. MICs install into MPCs and function similarly to PICs and FPCs. MPCs install vertically in the MX2020, MX2010, MX2008, and MX960 router chassis, and horizontally in the MX480 and MX240 router chassis. On MX5, MX10, MX40, MX80, and MX104 routers, MICs install directly into the router chassis. There are also fixed-configuration MPCs, with built-in network ports and services functionality














