Fortinet FWF-40F-A Firewall
- 5 x GE RJ45 ports (including 1 x WAN Port and 4 x LAN Ports), Wireless (802.11a/b/g/n/ac) Region Code A.
[properties]
| Properties | FWF-40F-A |
| Description | 5 x GE RJ45 ports (including 4 x Internal Ports, 1 x WAN Ports), Wireless (802.11a/b/g/n/ac-W2) |
| Product Family | Early Level Fortigate Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Internal PortsĀ Ā Ā Ā Ā | 3 |
| GE RJ45 FortiLink Ports (Default) | 1 |
| GE RJ45 WAN Port | 1 |
| USB PortĀ | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless InterfaceĀ | Single Radio (2.4GHz/5GHz) 802.11 /a/b/g/n/ac-W2 |
| Antenna Ports (SMA) | 3 |
| Dimensions in. | 1.5 x 8.5 x 6.3 |
| Form Factor | Desktop |
| Power RequiredĀ | 100ā240V AC, 60ā50 Hz (External DC Power Adapter) |
| Maximum Current | 100V AC / 0.2A, 240V AC / 0.1A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 14.6 W / 16.6 W |
[/properties][specifications]
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 5 / 5 / 5 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 2.97 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 7.5 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 700.000 |
| New Sessions/Second (TCP) | 35.000 |
| Firewall Policies | 5.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 4.4 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 250 |
| SSL-VPN Throughput | 490 Mbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 200 |
| IPS Throughput | 1 Gbps |
| SSL Inspection Throughput | 310 Mbps |
| Application Control Throughput | 990 Mbps |
| NGFW Throughput | 800 Mbps |
| Threat Protection Throughput | 600 Mbps |
| CAPWAP Throughput | 3.5 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | Ā 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 16 / 8 |
| Maximum Number of FortiTokens | 500 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 8 |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Multiple (MU) MIMO | 3 x 3 |
| Maximum Wi-Fi Speeds | 1300 Mbps @ 5 GHz, 450 Mbps @ 2.4 GHz |
| Maximum Tx Power | 20 dBm |
| Antenna Gain | 3.5 dBi @ 5GHz, 5 dBi @ 2.4 GHz |
| Operating TemperatureĀ | 32ā104°F (0ā40°C) |
| Regulatory Compliance | FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB |
| Certifications | Certifications USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| SP-RACKTRAY-02 | Ā Rack mount tray for all FortiGate E series and F series desktop models are backwards compatible with SP-RackTray-01.Ā |
| Ā SP-FG-40F-PA-10(-XX | Pack of 10 AC power adaptors for FG/FWF-40F, come with interchangeable power plugs. (XX=various countries code) |
| SP-FG60F-MOUNT-20 | Ā Pack of 20 wall mount kits for FG/FWF-40F series, FG/FWF-60F series, FG-80F, FG-81F and FG-80F-Bypass |
[/accesories]
Fortinet FWF-40F-A Firewall
The Fortinet FWF-40F-A is a member of the FortiWifi family. This product is considered to be a top choice for small and medium-sized businesses due to its high performance and user-friendly management interface. This firewall is designed for use by 1-10 users and offers a firewall throughput of 1 Gbps and a VPN throughput of 4.4 Gbps. It utilizes the Fortinet Security Fabric to effectively address security threats and provides comprehensive network visibility to enhance risk management.
Quick Specs:
- Fanless Design
- 5 x GE RJ45 ports (including 3x Internal Ports, 1x WAN Port and 1x FortiLink Port)
- Wireless Interface: Single Radio (2.4GHz/5GHz) 802.11 /a/b/g/n/ac-W2
- 3 Antenna Ports (SMA)
Please see the related tabs for the FWF-40F-A datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FWF-40F-A Firewall
Fortinet FWF-40F-A Firewall
- 5 x GE RJ45 ports (including 1 x WAN Port and 4 x LAN Ports), Wireless (802.11a/b/g/n/ac) Region Code A.
[properties]
| Properties | FWF-40F-A |
| Description | 5 x GE RJ45 ports (including 4 x Internal Ports, 1 x WAN Ports), Wireless (802.11a/b/g/n/ac-W2) |
| Product Family | Early Level Fortigate Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Internal PortsĀ Ā Ā Ā Ā | 3 |
| GE RJ45 FortiLink Ports (Default) | 1 |
| GE RJ45 WAN Port | 1 |
| USB PortĀ | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless InterfaceĀ | Single Radio (2.4GHz/5GHz) 802.11 /a/b/g/n/ac-W2 |
| Antenna Ports (SMA) | 3 |
| Dimensions in. | 1.5 x 8.5 x 6.3 |
| Form Factor | Desktop |
| Power RequiredĀ | 100ā240V AC, 60ā50 Hz (External DC Power Adapter) |
| Maximum Current | 100V AC / 0.2A, 240V AC / 0.1A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 14.6 W / 16.6 W |
[/properties][specifications]
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 5 / 5 / 5 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 2.97 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 7.5 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 700.000 |
| New Sessions/Second (TCP) | 35.000 |
| Firewall Policies | 5.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 4.4 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 250 |
| SSL-VPN Throughput | 490 Mbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 200 |
| IPS Throughput | 1 Gbps |
| SSL Inspection Throughput | 310 Mbps |
| Application Control Throughput | 990 Mbps |
| NGFW Throughput | 800 Mbps |
| Threat Protection Throughput | 600 Mbps |
| CAPWAP Throughput | 3.5 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | Ā 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 16 / 8 |
| Maximum Number of FortiTokens | 500 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 8 |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Multiple (MU) MIMO | 3 x 3 |
| Maximum Wi-Fi Speeds | 1300 Mbps @ 5 GHz, 450 Mbps @ 2.4 GHz |
| Maximum Tx Power | 20 dBm |
| Antenna Gain | 3.5 dBi @ 5GHz, 5 dBi @ 2.4 GHz |
| Operating TemperatureĀ | 32ā104°F (0ā40°C) |
| Regulatory Compliance | FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB |
| Certifications | Certifications USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| SP-RACKTRAY-02 | Ā Rack mount tray for all FortiGate E series and F series desktop models are backwards compatible with SP-RackTray-01.Ā |
| Ā SP-FG-40F-PA-10(-XX | Pack of 10 AC power adaptors for FG/FWF-40F, come with interchangeable power plugs. (XX=various countries code) |
| SP-FG60F-MOUNT-20 | Ā Pack of 20 wall mount kits for FG/FWF-40F series, FG/FWF-60F series, FG-80F, FG-81F and FG-80F-Bypass |
[/accesories]
Fortinet FWF-40F-A Firewall
The Fortinet FWF-40F-A is a member of the FortiWifi family. This product is considered to be a top choice for small and medium-sized businesses due to its high performance and user-friendly management interface. This firewall is designed for use by 1-10 users and offers a firewall throughput of 1 Gbps and a VPN throughput of 4.4 Gbps. It utilizes the Fortinet Security Fabric to effectively address security threats and provides comprehensive network visibility to enhance risk management.
Quick Specs:
- Fanless Design
- 5 x GE RJ45 ports (including 3x Internal Ports, 1x WAN Port and 1x FortiLink Port)
- Wireless Interface: Single Radio (2.4GHz/5GHz) 802.11 /a/b/g/n/ac-W2
- 3 Antenna Ports (SMA)
Please see the related tabs for the FWF-40F-A datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 5 x GE RJ45 ports (including 1 x WAN Port and 4 x LAN Ports), Wireless (802.11a/b/g/n/ac) Region Code A.
[properties]
| Properties | FWF-40F-A |
| Description | 5 x GE RJ45 ports (including 4 x Internal Ports, 1 x WAN Ports), Wireless (802.11a/b/g/n/ac-W2) |
| Product Family | Early Level Fortigate Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Internal PortsĀ Ā Ā Ā Ā | 3 |
| GE RJ45 FortiLink Ports (Default) | 1 |
| GE RJ45 WAN Port | 1 |
| USB PortĀ | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless InterfaceĀ | Single Radio (2.4GHz/5GHz) 802.11 /a/b/g/n/ac-W2 |
| Antenna Ports (SMA) | 3 |
| Dimensions in. | 1.5 x 8.5 x 6.3 |
| Form Factor | Desktop |
| Power RequiredĀ | 100ā240V AC, 60ā50 Hz (External DC Power Adapter) |
| Maximum Current | 100V AC / 0.2A, 240V AC / 0.1A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 14.6 W / 16.6 W |
[/properties][specifications]
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 5 / 5 / 5 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 2.97 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 7.5 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 700.000 |
| New Sessions/Second (TCP) | 35.000 |
| Firewall Policies | 5.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 4.4 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 250 |
| SSL-VPN Throughput | 490 Mbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 200 |
| IPS Throughput | 1 Gbps |
| SSL Inspection Throughput | 310 Mbps |
| Application Control Throughput | 990 Mbps |
| NGFW Throughput | 800 Mbps |
| Threat Protection Throughput | 600 Mbps |
| CAPWAP Throughput | 3.5 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | Ā 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 16 / 8 |
| Maximum Number of FortiTokens | 500 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 8 |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Multiple (MU) MIMO | 3 x 3 |
| Maximum Wi-Fi Speeds | 1300 Mbps @ 5 GHz, 450 Mbps @ 2.4 GHz |
| Maximum Tx Power | 20 dBm |
| Antenna Gain | 3.5 dBi @ 5GHz, 5 dBi @ 2.4 GHz |
| Operating TemperatureĀ | 32ā104°F (0ā40°C) |
| Regulatory Compliance | FCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB |
| Certifications | Certifications USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| SP-RACKTRAY-02 | Ā Rack mount tray for all FortiGate E series and F series desktop models are backwards compatible with SP-RackTray-01.Ā |
| Ā SP-FG-40F-PA-10(-XX | Pack of 10 AC power adaptors for FG/FWF-40F, come with interchangeable power plugs. (XX=various countries code) |
| SP-FG60F-MOUNT-20 | Ā Pack of 20 wall mount kits for FG/FWF-40F series, FG/FWF-60F series, FG-80F, FG-81F and FG-80F-Bypass |
[/accesories]
Fortinet FWF-40F-A Firewall
The Fortinet FWF-40F-A is a member of the FortiWifi family. This product is considered to be a top choice for small and medium-sized businesses due to its high performance and user-friendly management interface. This firewall is designed for use by 1-10 users and offers a firewall throughput of 1 Gbps and a VPN throughput of 4.4 Gbps. It utilizes the Fortinet Security Fabric to effectively address security threats and provides comprehensive network visibility to enhance risk management.
Quick Specs:
- Fanless Design
- 5 x GE RJ45 ports (including 3x Internal Ports, 1x WAN Port and 1x FortiLink Port)
- Wireless Interface: Single Radio (2.4GHz/5GHz) 802.11 /a/b/g/n/ac-W2
- 3 Antenna Ports (SMA)
Please see the related tabs for the FWF-40F-A datasheet and compatible accessories.














