Fortinet FWB-400E Security Appliance
- FortiWeb-400E, 4 x GE RJ45 ports, 4 x SFP GbE ports, 8GB RAM, 1 x 480GB SSD Storage, Single PSU
[properties]
| Properties | FWB-400E |
| Description |
Web Application Firewall 4x GE RJ45 ports, 4x GE SFP ports, 240 GB SSD storage
|
| Product Family | FortiWeb |
| Product Type | Security Appliances |
| 10/100/1000 Interfaces (RJ-45 ports) | 4 GE RJ45, 4 SFP GE |
| 10G BASE-SR SFP+ Ports | - |
| 40G QSFP | - |
| SSL/TLS Processing | Software |
| USB Interfaces | 2 |
| Storage | 480 GB SSD |
| Form Factor | 1U |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Power Supply | Single |
[/properties][specifications]
| Throughput | 250 Mbps |
| Latency | <5ms |
| High Availability |
Active/Passive, Active/Active Clustering
|
| Application Licenses | Unlimited |
| Administrative Domains | 32 |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 100V/5A, 240V/3A |
| Power Consumption (Average) | 109 W |
| Heat Dissipation | 446.3 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°104°F (0°40°C) |
| Safety Certifications |
FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/
CB/cUL |
| Dimensions in. | 1.73 x 17.24 x 16.38 |
| Rack Mountable | Yes |
[/specifications]
FortiWeb is a web application firewall (WAF) that protects hosted web applications and API from attacks that target known and unknown exploits. Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zero-day threats.
This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FWB-400E Security Appliance
Fortinet FWB-400E Security Appliance
- FortiWeb-400E, 4 x GE RJ45 ports, 4 x SFP GbE ports, 8GB RAM, 1 x 480GB SSD Storage, Single PSU
[properties]
| Properties | FWB-400E |
| Description |
Web Application Firewall 4x GE RJ45 ports, 4x GE SFP ports, 240 GB SSD storage
|
| Product Family | FortiWeb |
| Product Type | Security Appliances |
| 10/100/1000 Interfaces (RJ-45 ports) | 4 GE RJ45, 4 SFP GE |
| 10G BASE-SR SFP+ Ports | - |
| 40G QSFP | - |
| SSL/TLS Processing | Software |
| USB Interfaces | 2 |
| Storage | 480 GB SSD |
| Form Factor | 1U |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Power Supply | Single |
[/properties][specifications]
| Throughput | 250 Mbps |
| Latency | <5ms |
| High Availability |
Active/Passive, Active/Active Clustering
|
| Application Licenses | Unlimited |
| Administrative Domains | 32 |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 100V/5A, 240V/3A |
| Power Consumption (Average) | 109 W |
| Heat Dissipation | 446.3 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°104°F (0°40°C) |
| Safety Certifications |
FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/
CB/cUL |
| Dimensions in. | 1.73 x 17.24 x 16.38 |
| Rack Mountable | Yes |
[/specifications]
FortiWeb is a web application firewall (WAF) that protects hosted web applications and API from attacks that target known and unknown exploits. Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zero-day threats.
This product has been discontinued.
Original: $11,526.00
-65%$11,526.00
$4,034.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- FortiWeb-400E, 4 x GE RJ45 ports, 4 x SFP GbE ports, 8GB RAM, 1 x 480GB SSD Storage, Single PSU
[properties]
| Properties | FWB-400E |
| Description |
Web Application Firewall 4x GE RJ45 ports, 4x GE SFP ports, 240 GB SSD storage
|
| Product Family | FortiWeb |
| Product Type | Security Appliances |
| 10/100/1000 Interfaces (RJ-45 ports) | 4 GE RJ45, 4 SFP GE |
| 10G BASE-SR SFP+ Ports | - |
| 40G QSFP | - |
| SSL/TLS Processing | Software |
| USB Interfaces | 2 |
| Storage | 480 GB SSD |
| Form Factor | 1U |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Power Supply | Single |
[/properties][specifications]
| Throughput | 250 Mbps |
| Latency | <5ms |
| High Availability |
Active/Passive, Active/Active Clustering
|
| Application Licenses | Unlimited |
| Administrative Domains | 32 |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 100V/5A, 240V/3A |
| Power Consumption (Average) | 109 W |
| Heat Dissipation | 446.3 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°104°F (0°40°C) |
| Safety Certifications |
FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/
CB/cUL |
| Dimensions in. | 1.73 x 17.24 x 16.38 |
| Rack Mountable | Yes |
[/specifications]
FortiWeb is a web application firewall (WAF) that protects hosted web applications and API from attacks that target known and unknown exploits. Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zero-day threats.
This product has been discontinued.














