Fortinet FWB-100E Security Appliance
- FortiWeb-100E, 4 x GE RJ45 ports, 4GB RAM, 1 x 32GB SSD Storage
[properties]
| Properties | FWB-100E |
| Description |
Web Application Firewall 4x GE RJ45 ports, 4 GB RAM,1x 32 GB SSD storage
|
| Product Family | FortiWeb |
| Product Type | Security Appliances |
| 10/100/1000 Interfaces (RJ-45 ports) | 4 |
| 10G BASE-SR SFP+ Ports | - |
| 40G QSFP | - |
| SSL/TLS Processing | Software |
| USB Interfaces | 2 |
| Storage |
32 GB SSD |
| Form Factor | Desktop |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Power Supply | Single |
[/properties][specifications]
| Throughput | 50 Mbps |
| Latency | <5ms |
| High Availability |
Active/Passive, Active/Active
|
| Application Licenses | Unlimited |
| Administrative Domains | - |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 110V/1.2A, 220V/1.2A |
| Power Consumption (Average) | 18 W |
| Heat Dissipation | 74 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°104°F (0°40°C) |
| Safety Certifications |
FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/ cUL, CB
|
| Dimensions in. | 1.61 x 8.27 x 5.24 |
| Rack Mountable | Optional |
[/specifications]
FortiWeb is a web application firewall (WAF) that protects hosted web applications and API from attacks that target known and unknown exploits. Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zero-day threats.
This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FWB-100E Security Appliance
Fortinet FWB-100E Security Appliance
- FortiWeb-100E, 4 x GE RJ45 ports, 4GB RAM, 1 x 32GB SSD Storage
[properties]
| Properties | FWB-100E |
| Description |
Web Application Firewall 4x GE RJ45 ports, 4 GB RAM,1x 32 GB SSD storage
|
| Product Family | FortiWeb |
| Product Type | Security Appliances |
| 10/100/1000 Interfaces (RJ-45 ports) | 4 |
| 10G BASE-SR SFP+ Ports | - |
| 40G QSFP | - |
| SSL/TLS Processing | Software |
| USB Interfaces | 2 |
| Storage |
32 GB SSD |
| Form Factor | Desktop |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Power Supply | Single |
[/properties][specifications]
| Throughput | 50 Mbps |
| Latency | <5ms |
| High Availability |
Active/Passive, Active/Active
|
| Application Licenses | Unlimited |
| Administrative Domains | - |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 110V/1.2A, 220V/1.2A |
| Power Consumption (Average) | 18 W |
| Heat Dissipation | 74 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°104°F (0°40°C) |
| Safety Certifications |
FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/ cUL, CB
|
| Dimensions in. | 1.61 x 8.27 x 5.24 |
| Rack Mountable | Optional |
[/specifications]
FortiWeb is a web application firewall (WAF) that protects hosted web applications and API from attacks that target known and unknown exploits. Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zero-day threats.
This product has been discontinued.
Original: $7,531.00
-65%$7,531.00
$2,635.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- FortiWeb-100E, 4 x GE RJ45 ports, 4GB RAM, 1 x 32GB SSD Storage
[properties]
| Properties | FWB-100E |
| Description |
Web Application Firewall 4x GE RJ45 ports, 4 GB RAM,1x 32 GB SSD storage
|
| Product Family | FortiWeb |
| Product Type | Security Appliances |
| 10/100/1000 Interfaces (RJ-45 ports) | 4 |
| 10G BASE-SR SFP+ Ports | - |
| 40G QSFP | - |
| SSL/TLS Processing | Software |
| USB Interfaces | 2 |
| Storage |
32 GB SSD |
| Form Factor | Desktop |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Power Supply | Single |
[/properties][specifications]
| Throughput | 50 Mbps |
| Latency | <5ms |
| High Availability |
Active/Passive, Active/Active
|
| Application Licenses | Unlimited |
| Administrative Domains | - |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 110V/1.2A, 220V/1.2A |
| Power Consumption (Average) | 18 W |
| Heat Dissipation | 74 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°104°F (0°40°C) |
| Safety Certifications |
FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/ cUL, CB
|
| Dimensions in. | 1.61 x 8.27 x 5.24 |
| Rack Mountable | Optional |
[/specifications]
FortiWeb is a web application firewall (WAF) that protects hosted web applications and API from attacks that target known and unknown exploits. Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zero-day threats.
This product has been discontinued.














