Fortinet FS-548D-FPOE Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+ and 2 x 40 GE QSFP+, with automatic Max 750W POE output limit
| Properties | FS-548D-FPOE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP+ and 2x 40 GE QSFP+ ports, 48 port PoE with maximum 750 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE/RJ45 ports, 4x 10 GE SFP+ ports and 2x 40 GE QSFP Note: SFP+ ports are compatible with 1G SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
750 W / 1440 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 336 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 512 Mpps |
| MAC Address Storage | 36 K |
| Network Latency | < 2µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 48 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 2 GB DDR3 |
| FLASH | 128 MB |
| ACL | 1k |
| Spanning Tree Instances | 32 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | 8k |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.75 x 13.8 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | 920 W AC PSU |
| Redundant Power | Optional FS-PSU-920 |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 925 W / 961 W (full PoE load for single power supply) |
| Heat Dissipation | 318 BTU/h (full PoE load for single power supply) |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[accesories]
| FS-PSU-920 | AC power supply for FS-548D-FPOE.** |
Fortinet FS-548D-FPOE Switch
The Fortinet FS-548D-FPOE Switch is a member of the FortiSwtich family. The FortiSwitch-548D is a Layer 3 switch with 48x GE RJ45 ports. It also has 4x 10 GE SFP+ and 2x 40GE QSFP+ ports. It is suitable for medium to large businesses. This product offers 336 Gbps switching capacity and 512 Mpps packets per second.
Quick Specs:
- Switching Capacity (Duplex): 336 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 512 Mpps
- 48x GE RJ45 ports + 4x 10GE SFP+ ports + 2x 40 GE QSFP+ ports
- 1RU Rack Mount
Please see the related tabs for the FS-548D-FPOE datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FS-548D-FPOE Switch
Fortinet FS-548D-FPOE Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+ and 2 x 40 GE QSFP+, with automatic Max 750W POE output limit
| Properties | FS-548D-FPOE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP+ and 2x 40 GE QSFP+ ports, 48 port PoE with maximum 750 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE/RJ45 ports, 4x 10 GE SFP+ ports and 2x 40 GE QSFP Note: SFP+ ports are compatible with 1G SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
750 W / 1440 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 336 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 512 Mpps |
| MAC Address Storage | 36 K |
| Network Latency | < 2µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 48 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 2 GB DDR3 |
| FLASH | 128 MB |
| ACL | 1k |
| Spanning Tree Instances | 32 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | 8k |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.75 x 13.8 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | 920 W AC PSU |
| Redundant Power | Optional FS-PSU-920 |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 925 W / 961 W (full PoE load for single power supply) |
| Heat Dissipation | 318 BTU/h (full PoE load for single power supply) |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[accesories]
| FS-PSU-920 | AC power supply for FS-548D-FPOE.** |
Fortinet FS-548D-FPOE Switch
The Fortinet FS-548D-FPOE Switch is a member of the FortiSwtich family. The FortiSwitch-548D is a Layer 3 switch with 48x GE RJ45 ports. It also has 4x 10 GE SFP+ and 2x 40GE QSFP+ ports. It is suitable for medium to large businesses. This product offers 336 Gbps switching capacity and 512 Mpps packets per second.
Quick Specs:
- Switching Capacity (Duplex): 336 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 512 Mpps
- 48x GE RJ45 ports + 4x 10GE SFP+ ports + 2x 40 GE QSFP+ ports
- 1RU Rack Mount
Please see the related tabs for the FS-548D-FPOE datasheet and compatible accessories.
Original: $3,638.00
-65%$3,638.00
$1,273.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+ and 2 x 40 GE QSFP+, with automatic Max 750W POE output limit
| Properties | FS-548D-FPOE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP+ and 2x 40 GE QSFP+ ports, 48 port PoE with maximum 750 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE/RJ45 ports, 4x 10 GE SFP+ ports and 2x 40 GE QSFP Note: SFP+ ports are compatible with 1G SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
750 W / 1440 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 336 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 512 Mpps |
| MAC Address Storage | 36 K |
| Network Latency | < 2µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 48 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 2 GB DDR3 |
| FLASH | 128 MB |
| ACL | 1k |
| Spanning Tree Instances | 32 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | 8k |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.75 x 13.8 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | 920 W AC PSU |
| Redundant Power | Optional FS-PSU-920 |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 925 W / 961 W (full PoE load for single power supply) |
| Heat Dissipation | 318 BTU/h (full PoE load for single power supply) |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[accesories]
| FS-PSU-920 | AC power supply for FS-548D-FPOE.** |
Fortinet FS-548D-FPOE Switch
The Fortinet FS-548D-FPOE Switch is a member of the FortiSwtich family. The FortiSwitch-548D is a Layer 3 switch with 48x GE RJ45 ports. It also has 4x 10 GE SFP+ and 2x 40GE QSFP+ ports. It is suitable for medium to large businesses. This product offers 336 Gbps switching capacity and 512 Mpps packets per second.
Quick Specs:
- Switching Capacity (Duplex): 336 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 512 Mpps
- 48x GE RJ45 ports + 4x 10GE SFP+ ports + 2x 40 GE QSFP+ ports
- 1RU Rack Mount
Please see the related tabs for the FS-548D-FPOE datasheet and compatible accessories.














