Fortinet FS-448E-POE Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+, with automatic Max 421W POE output limit
[properties]
| Properties | FS-448E-POE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP + ports, 48 port PoE+ with maximum 421 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatible with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
421 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 262 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | <1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.73 x 16.1 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 440.12 W / 442.234 W |
| Heat Dissipation | 163.066 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°122°F (0°50°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
[accesories]
| FRPS-740 | Redundant AC power supply for up to 2 units: FS-224D-FPOE, FS-224E-POE, FS-248E-POE, FS-248E-FPOE. |
| FS-PSU-150 | AC power supply for FS-548D and FS-524D. |
| FS-PSU-600 | AC power supply for FS-524D-FPOE.** |
| FS-PSU-920 | AC power supply for FS-548D-FPOE.** |
[/accesories]
Fortinet FS-448E-POE Switch
The Fortinet FS-448E-POE is a dependable, high-capacity switch specifically designed for use in campus networks. It offers seamless device connectivity through its 48 1GB ports, including 24 PoE+ RJ-45 ports and 4 SFP+ ports. With a substantial PoE budget of 421W, this switch can efficiently power multiple IP cameras or wireless access points without additional power sources. Additionally, it boasts a switching capacity of up to 176 Gbps and a forwarding rate of 262 Mpps, ensuring smooth and efficient data transmission, even in demanding network environments.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x 10GE SFP+ uplink ports
- 48x PoE ports
- 1GB DDR4 DRAM
Please see the related tabs for the FS-448E-POE datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FS-448E-POE Switch
Fortinet FS-448E-POE Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+, with automatic Max 421W POE output limit
[properties]
| Properties | FS-448E-POE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP + ports, 48 port PoE+ with maximum 421 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatible with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
421 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 262 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | <1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.73 x 16.1 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 440.12 W / 442.234 W |
| Heat Dissipation | 163.066 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°122°F (0°50°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
[accesories]
| FRPS-740 | Redundant AC power supply for up to 2 units: FS-224D-FPOE, FS-224E-POE, FS-248E-POE, FS-248E-FPOE. |
| FS-PSU-150 | AC power supply for FS-548D and FS-524D. |
| FS-PSU-600 | AC power supply for FS-524D-FPOE.** |
| FS-PSU-920 | AC power supply for FS-548D-FPOE.** |
[/accesories]
Fortinet FS-448E-POE Switch
The Fortinet FS-448E-POE is a dependable, high-capacity switch specifically designed for use in campus networks. It offers seamless device connectivity through its 48 1GB ports, including 24 PoE+ RJ-45 ports and 4 SFP+ ports. With a substantial PoE budget of 421W, this switch can efficiently power multiple IP cameras or wireless access points without additional power sources. Additionally, it boasts a switching capacity of up to 176 Gbps and a forwarding rate of 262 Mpps, ensuring smooth and efficient data transmission, even in demanding network environments.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x 10GE SFP+ uplink ports
- 48x PoE ports
- 1GB DDR4 DRAM
Please see the related tabs for the FS-448E-POE datasheet and compatible accessories.
Original: $3,086.00
-65%$3,086.00
$1,080.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+, with automatic Max 421W POE output limit
[properties]
| Properties | FS-448E-POE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP + ports, 48 port PoE+ with maximum 421 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatible with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
421 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 262 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | <1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.73 x 16.1 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 440.12 W / 442.234 W |
| Heat Dissipation | 163.066 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°122°F (0°50°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
[accesories]
| FRPS-740 | Redundant AC power supply for up to 2 units: FS-224D-FPOE, FS-224E-POE, FS-248E-POE, FS-248E-FPOE. |
| FS-PSU-150 | AC power supply for FS-548D and FS-524D. |
| FS-PSU-600 | AC power supply for FS-524D-FPOE.** |
| FS-PSU-920 | AC power supply for FS-548D-FPOE.** |
[/accesories]
Fortinet FS-448E-POE Switch
The Fortinet FS-448E-POE is a dependable, high-capacity switch specifically designed for use in campus networks. It offers seamless device connectivity through its 48 1GB ports, including 24 PoE+ RJ-45 ports and 4 SFP+ ports. With a substantial PoE budget of 421W, this switch can efficiently power multiple IP cameras or wireless access points without additional power sources. Additionally, it boasts a switching capacity of up to 176 Gbps and a forwarding rate of 262 Mpps, ensuring smooth and efficient data transmission, even in demanding network environments.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x 10GE SFP+ uplink ports
- 48x PoE ports
- 1GB DDR4 DRAM
Please see the related tabs for the FS-448E-POE datasheet and compatible accessories.














