Fortinet FS-448E-FPOE Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+, with automatic Max 772W POE output limit
[properties]
| Properties | FS-448E-FPOE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP + ports, 48 port PoE+ with maximum 772 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatible with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
772 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 262 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | <1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.73 x 16.1 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 921.4 W / 923.6 W |
| Heat Dissipation | 163.1 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°122°F (0°50°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-448E-FPOE Switch
The Fortinet FS-448E-FPOE is a high-performance network switch designed for large-scale enterprise environments. With its advanced switching capacity of 176 Gbps and a forwarding rate of 262 Mpps, this switch ensures fast and efficient data transmission. It has a 48x GE RJ45 ports, 4x 10GE SFP+ ports and 48 PoE ports.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 Switch Ports
- 4x 10GE SFP+ uplink ports
- 48 PoE ports
- PoE Power Budget: 772 W
Please see the related tabs for the FS-448E-FPOE datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FS-448E-FPOE Switch
Fortinet FS-448E-FPOE Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+, with automatic Max 772W POE output limit
[properties]
| Properties | FS-448E-FPOE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP + ports, 48 port PoE+ with maximum 772 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatible with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
772 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 262 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | <1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.73 x 16.1 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 921.4 W / 923.6 W |
| Heat Dissipation | 163.1 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°122°F (0°50°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-448E-FPOE Switch
The Fortinet FS-448E-FPOE is a high-performance network switch designed for large-scale enterprise environments. With its advanced switching capacity of 176 Gbps and a forwarding rate of 262 Mpps, this switch ensures fast and efficient data transmission. It has a 48x GE RJ45 ports, 4x 10GE SFP+ ports and 48 PoE ports.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 Switch Ports
- 4x 10GE SFP+ uplink ports
- 48 PoE ports
- PoE Power Budget: 772 W
Please see the related tabs for the FS-448E-FPOE datasheet and compatible accessories.
Original: $3,968.00
-65%$3,968.00
$1,388.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+, with automatic Max 772W POE output limit
[properties]
| Properties | FS-448E-FPOE |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45, 4x 10 GE SFP + ports, 48 port PoE+ with maximum 772 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatible with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
772 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 262 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | <1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.73 x 16.1 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 921.4 W / 923.6 W |
| Heat Dissipation | 163.1 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°122°F (0°50°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-448E-FPOE Switch
The Fortinet FS-448E-FPOE is a high-performance network switch designed for large-scale enterprise environments. With its advanced switching capacity of 176 Gbps and a forwarding rate of 262 Mpps, this switch ensures fast and efficient data transmission. It has a 48x GE RJ45 ports, 4x 10GE SFP+ ports and 48 PoE ports.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 Switch Ports
- 4x 10GE SFP+ uplink ports
- 48 PoE ports
- PoE Power Budget: 772 W
Please see the related tabs for the FS-448E-FPOE datasheet and compatible accessories.














