Fortinet FS-424E-FIBER Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 24 x GE SFP ports, 4 x 10 GE SFP+ uplinks
[properties]
| Properties | FS-424E-FIBER |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 24x GE SFP and 4x 10 GE SFP+ Uplinks |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 24x GE RJ45 and 4x10 GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatlble with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
N/A |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 128 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 204 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | < 1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5 k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.75 x 7.87 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 36 W / 38 W |
| Heat Dissipation | 132.5 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-424E-FIBER Switch
The FortiSwitch-424E-FIBER is a Layer 3 switch equipped with 24x GE SFP and 4x 10GE SFP+ ports. The 424E-FIBER model is designed with SFP ports instead of RJ45 ports. This switch is well-suited for deployment in small to medium-sized sites and expansions. It offers delivers outstanding security, performance, and manageability.
Quick Specs:
- Switching Capacity (Duplex): 128 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 204 Mbps
- 24x GE SFP ports + 4x 10GE SFP+ ports
- 1RU Rack Mount
Please see the related tabs for the FS-424E-FIBER datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FS-424E-FIBER Switch
Fortinet FS-424E-FIBER Switch
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 24 x GE SFP ports, 4 x 10 GE SFP+ uplinks
[properties]
| Properties | FS-424E-FIBER |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 24x GE SFP and 4x 10 GE SFP+ Uplinks |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 24x GE RJ45 and 4x10 GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatlble with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
N/A |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 128 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 204 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | < 1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5 k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.75 x 7.87 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 36 W / 38 W |
| Heat Dissipation | 132.5 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-424E-FIBER Switch
The FortiSwitch-424E-FIBER is a Layer 3 switch equipped with 24x GE SFP and 4x 10GE SFP+ ports. The 424E-FIBER model is designed with SFP ports instead of RJ45 ports. This switch is well-suited for deployment in small to medium-sized sites and expansions. It offers delivers outstanding security, performance, and manageability.
Quick Specs:
- Switching Capacity (Duplex): 128 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 204 Mbps
- 24x GE SFP ports + 4x 10GE SFP+ ports
- 1RU Rack Mount
Please see the related tabs for the FS-424E-FIBER datasheet and compatible accessories.
Original: $2,076.00
-65%$2,076.00
$726.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 24 x GE SFP ports, 4 x 10 GE SFP+ uplinks
[properties]
| Properties | FS-424E-FIBER |
| Description | Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 24x GE SFP and 4x 10 GE SFP+ Uplinks |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 24x GE RJ45 and 4x10 GE SFP+ ports Note: SFP+ ports are compatlble with 1 GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
1 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
N/A |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 128 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 204 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | < 1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | Up to number of ports |
| Packet Buffers | 4 MB |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| FLASH | 256 MB |
| ACL | 1.5 k |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | 16k/8k |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | 16k |
| Dimensions in. | 1.75 x 7.87 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | Redundant AC |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 36 W / 38 W |
| Heat Dissipation | 132.5 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-424E-FIBER Switch
The FortiSwitch-424E-FIBER is a Layer 3 switch equipped with 24x GE SFP and 4x 10GE SFP+ ports. The 424E-FIBER model is designed with SFP ports instead of RJ45 ports. This switch is well-suited for deployment in small to medium-sized sites and expansions. It offers delivers outstanding security, performance, and manageability.
Quick Specs:
- Switching Capacity (Duplex): 128 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 204 Mbps
- 24x GE SFP ports + 4x 10GE SFP+ ports
- 1RU Rack Mount
Please see the related tabs for the FS-424E-FIBER datasheet and compatible accessories.














