Fortinet FS-148F-FPOE Switch
- FortiSwitch-148F-FPOE is a performance/price competitive L2+ management switch with 48x GE port + 4x SFP+ port + 1x RJ45 console. Port 1- 48 are POE ports with automatic Max 740W POE output limit (48 port 802.3af or 24 port 802.3at)
[properties]
| Properties | FS-148F-FPOE |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45 + 4 10G SFP+ ports, 48 port PoE with maximum 740 W limit |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
740 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties][specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 260 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | < 1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 2 MB |
| DRAM | 512 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 768 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.20 x 17.32 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 893.5 W / 895.7 W |
| Heat Dissipation | 198.46 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-148F-FPOE Switch
The Fortinet FS-148F-FPOE is a member of the FortiSwitch family. It is equipped with 48x GE RJ45 ports, 10GE SFP+ ports, and 48 PoE (802.3af/at) ports. It is ideal for small businesses and branches. This product effectively combines Ethernet networking with advanced security features, thereby removing the barriers that impede daily management.
Quick Specs:
- 1RU Rackmount
- 48x GE RJ45 ports + 4x 10GE SFP+ ports + 48 PoE ports
- Switching Capacity (Duplex): 176 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 260 Mpps
Please see the related tabs for the FS-148F-FPOE datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Fortinet FS-148F-FPOE Switch
Fortinet FS-148F-FPOE Switch
- FortiSwitch-148F-FPOE is a performance/price competitive L2+ management switch with 48x GE port + 4x SFP+ port + 1x RJ45 console. Port 1- 48 are POE ports with automatic Max 740W POE output limit (48 port 802.3af or 24 port 802.3at)
[properties]
| Properties | FS-148F-FPOE |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45 + 4 10G SFP+ ports, 48 port PoE with maximum 740 W limit |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
740 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties][specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 260 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | < 1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 2 MB |
| DRAM | 512 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 768 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.20 x 17.32 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 893.5 W / 895.7 W |
| Heat Dissipation | 198.46 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-148F-FPOE Switch
The Fortinet FS-148F-FPOE is a member of the FortiSwitch family. It is equipped with 48x GE RJ45 ports, 10GE SFP+ ports, and 48 PoE (802.3af/at) ports. It is ideal for small businesses and branches. This product effectively combines Ethernet networking with advanced security features, thereby removing the barriers that impede daily management.
Quick Specs:
- 1RU Rackmount
- 48x GE RJ45 ports + 4x 10GE SFP+ ports + 48 PoE ports
- Switching Capacity (Duplex): 176 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 260 Mpps
Please see the related tabs for the FS-148F-FPOE datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- FortiSwitch-148F-FPOE is a performance/price competitive L2+ management switch with 48x GE port + 4x SFP+ port + 1x RJ45 console. Port 1- 48 are POE ports with automatic Max 740W POE output limit (48 port 802.3af or 24 port 802.3at)
[properties]
| Properties | FS-148F-FPOE |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45 + 4 10G SFP+ ports, 48 port PoE with maximum 740 W limit |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x 10GE SFP+ |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 48 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
740 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties][specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 176 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 260 Mpps |
| MAC Address Storage | 32 K |
| Network Latency | < 1µs |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 2 MB |
| DRAM | 512 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 768 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.20 x 17.32 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 893.5 W / 895.7 W |
| Heat Dissipation | 198.46 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-148F-FPOE Switch
The Fortinet FS-148F-FPOE is a member of the FortiSwitch family. It is equipped with 48x GE RJ45 ports, 10GE SFP+ ports, and 48 PoE (802.3af/at) ports. It is ideal for small businesses and branches. This product effectively combines Ethernet networking with advanced security features, thereby removing the barriers that impede daily management.
Quick Specs:
- 1RU Rackmount
- 48x GE RJ45 ports + 4x 10GE SFP+ ports + 48 PoE ports
- Switching Capacity (Duplex): 176 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 260 Mpps
Please see the related tabs for the FS-148F-FPOE datasheet and compatible accessories.














