Fortinet FS-148E-POE Switch
- L2+ managed POE switch with 48GE +4SFP, 24 ports POE with max 370W POE limit
[properties]
| Properties | FS-148E-POE |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45 + 4 SFP ports, 24 port PoE with maximum 370 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 24 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
370 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties][specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 104 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 155 Mpps |
| MAC Address Storage | 16 K |
| Network Latency | 3860 ns |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 1.5 MB |
| DRAM | 256 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 640 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.2 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50/60 Hz |
| Power Supply | AC Built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 19.804 W / 22.137 W |
| Heat Dissipation | 67.574 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°-113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications][accesories] [/accesories]
Fortinet FS-148E-POE Switch
The FortiSwitch FS-148E-POE is a stackable switch that offers PoE+ on 24 ports with a maximum PoE+ budget of 370 W. It has 104 Gbps of switching capacity. It supports FortiLink and non-FortiLink deployments. When FortiLink is enabled, the FS-148E-POE becomes a part of the FortiGate security fabric. This makes FS-148E-POE optimal for converged network environments and SD-Branch deployments.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x GE SFP uplink ports
- Rack-mountable
- Layer 2/3 functionalities
- 24x PoE ports
Please see the related tabs for the FS-148E-POE datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FS-148E-POE Switch
Fortinet FS-148E-POE Switch
- L2+ managed POE switch with 48GE +4SFP, 24 ports POE with max 370W POE limit
[properties]
| Properties | FS-148E-POE |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45 + 4 SFP ports, 24 port PoE with maximum 370 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 24 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
370 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties][specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 104 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 155 Mpps |
| MAC Address Storage | 16 K |
| Network Latency | 3860 ns |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 1.5 MB |
| DRAM | 256 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 640 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.2 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50/60 Hz |
| Power Supply | AC Built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 19.804 W / 22.137 W |
| Heat Dissipation | 67.574 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°-113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications][accesories] [/accesories]
Fortinet FS-148E-POE Switch
The FortiSwitch FS-148E-POE is a stackable switch that offers PoE+ on 24 ports with a maximum PoE+ budget of 370 W. It has 104 Gbps of switching capacity. It supports FortiLink and non-FortiLink deployments. When FortiLink is enabled, the FS-148E-POE becomes a part of the FortiGate security fabric. This makes FS-148E-POE optimal for converged network environments and SD-Branch deployments.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x GE SFP uplink ports
- Rack-mountable
- Layer 2/3 functionalities
- 24x PoE ports
Please see the related tabs for the FS-148E-POE datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.
Original: $1,355.00
-65%$1,355.00
$474.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- L2+ managed POE switch with 48GE +4SFP, 24 ports POE with max 370W POE limit
[properties]
| Properties | FS-148E-POE |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 48 GE RJ45 + 4 SFP ports, 24 port PoE with maximum 370 W limit. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 24 (802.3af/at) |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
370 W |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties][specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 104 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 155 Mpps |
| MAC Address Storage | 16 K |
| Network Latency | 3860 ns |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 1.5 MB |
| DRAM | 256 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 640 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.2 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50/60 Hz |
| Power Supply | AC Built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 19.804 W / 22.137 W |
| Heat Dissipation | 67.574 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°-113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications][accesories] [/accesories]
Fortinet FS-148E-POE Switch
The FortiSwitch FS-148E-POE is a stackable switch that offers PoE+ on 24 ports with a maximum PoE+ budget of 370 W. It has 104 Gbps of switching capacity. It supports FortiLink and non-FortiLink deployments. When FortiLink is enabled, the FS-148E-POE becomes a part of the FortiGate security fabric. This makes FS-148E-POE optimal for converged network environments and SD-Branch deployments.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x GE SFP uplink ports
- Rack-mountable
- Layer 2/3 functionalities
- 24x PoE ports
Please see the related tabs for the FS-148E-POE datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.














