Fortinet FS-148E Switch
- L2+ managed switch with 48GE port + 4SFP
[properties]
| Properties | FS-148E |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45 + 4 SFP ports. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 0 |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
0 |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 104 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 155 Mpps |
| MAC Address Storage | 16 K |
| Network Latency | 3860 ns |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 1.5 MB |
| DRAM | 256 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 640 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.2 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 19.804 W / 22.137 W |
| Heat Dissipation | 67.574 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°-113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-148E Switch
The FortiSwitch 148E managed switch represents Fortinet's advanced and secure switching solution, renowned for its exceptional performance. It is particularly well-suited for mid-sized businesses that prioritize security. The FS 148E can be easily managed through the familiar FortiGate interface, providing a unified platform for comprehensive oversight and management of network users and devices. Integration with the Fortinet Security Fabric is seamless through FortiLink, a sophisticated management tool, enabling any FortiGate firewall to effectively manage any FortiSwitch.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x GE SFP ports
- Switching Capacity (Duplex): 104 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 155 Mpps
Please see the related tabs for the FS-148E datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FS-148E Switch
Fortinet FS-148E Switch
- L2+ managed switch with 48GE port + 4SFP
[properties]
| Properties | FS-148E |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45 + 4 SFP ports. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 0 |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
0 |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 104 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 155 Mpps |
| MAC Address Storage | 16 K |
| Network Latency | 3860 ns |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 1.5 MB |
| DRAM | 256 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 640 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.2 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 19.804 W / 22.137 W |
| Heat Dissipation | 67.574 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°-113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-148E Switch
The FortiSwitch 148E managed switch represents Fortinet's advanced and secure switching solution, renowned for its exceptional performance. It is particularly well-suited for mid-sized businesses that prioritize security. The FS 148E can be easily managed through the familiar FortiGate interface, providing a unified platform for comprehensive oversight and management of network users and devices. Integration with the Fortinet Security Fabric is seamless through FortiLink, a sophisticated management tool, enabling any FortiGate firewall to effectively manage any FortiSwitch.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x GE SFP ports
- Switching Capacity (Duplex): 104 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 155 Mpps
Please see the related tabs for the FS-148E datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.
Original: $769.00
-65%$769.00
$269.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- L2+ managed switch with 48GE port + 4SFP
[properties]
| Properties | FS-148E |
| Description | Layer 2 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45 + 4 SFP ports. |
| Product Family | FortiSwitch |
| Product Type | Switch |
| Total Network Interfaces | 48x GE RJ45 and 4x GE SFP |
| Dedicated Management 10/100/1000 Ports |
0 |
| RJ-45 Serial Console Port | 1 |
| Form Factor | 1 RU Rack Mount |
| Power over Ethernet (PoE) Ports | 0 |
| PoE Power Budget (single/dual PSU) |
0 |
| Mean Time Between Failures | > 10 years |
[/properties]
[specifications]
| Switching Capacity (Duplex) | 104 Gbps |
| Packets Per Second (Duplex) | 155 Mpps |
| MAC Address Storage | 16 K |
| Network Latency | 3860 ns |
| VLANs Supported | 4 K |
| Link Aggregation Group Size | 8 |
| Total Link Aggregation Groups | 16 |
| Packet Buffers | 1.5 MB |
| DRAM | 256 MB DDR3 |
| FLASH | 64 MB |
| ACL | 640 |
| Spanning Tree Instances | 16 |
| Route Entries (IPv4/IPv6) | - |
| Multicast Route Entries | - |
| Host Entries | - |
| Dimensions in. | 1.73 x 12.2 x 17.3 |
| Power Required | 100240V AC, 50-60 Hz |
| Power Supply | AC built in |
| Redundant Power | No |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 19.804 W / 22.137 W |
| Heat Dissipation | 67.574 BTU/h |
| Operating Temperature | 32°-113°F (0°45°C) |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
[/specifications]
Fortinet FS-148E Switch
The FortiSwitch 148E managed switch represents Fortinet's advanced and secure switching solution, renowned for its exceptional performance. It is particularly well-suited for mid-sized businesses that prioritize security. The FS 148E can be easily managed through the familiar FortiGate interface, providing a unified platform for comprehensive oversight and management of network users and devices. Integration with the Fortinet Security Fabric is seamless through FortiLink, a sophisticated management tool, enabling any FortiGate firewall to effectively manage any FortiSwitch.
Quick Specs:
- 48x GE RJ45 ports
- 4x GE SFP ports
- Switching Capacity (Duplex): 104 Gbps
- Packets Per Second (Duplex): 155 Mpps
Please see the related tabs for the FS-148E datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.














