Fortinet FG-4801F-DC-BDL-950-36 Data Center NGFW
[shortdesc]FG-4801F-DC-BDL-950-36 hyperscale data center NGFW, 8x 400GE/200GE QSFP-DD, NP7/CP9 SPUs, 2x 1.92TB SSD, FortiCare Premium + FortiGuard UTP, 3 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Model | FortiGate 4801F-DC (FG-4801F-DC-BDL-950-36) |
| Bundle / Subscription | BDL-950: FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Firewall Throughput | 3.1 Tbps |
| High-Speed Interfaces | 8x 400GE/200GE QSFP-DD, 12x 200GE/100GE/40GE QSFP56/28, 12x 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 (8x SFP slots + 4x HA/Aux) |
| Internal Storage | 2x 1.92 TB SSD |
| Power Input | -72V to -40V DC |
| Dimensions | 6.89 x 17.13 x 26.10 inches (175 x 435 x 663 mm) |
| Weight | 90.83 lbs (41.2 kg) |
[/properties]
[specifications]
| Performance / Throughput | |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| IPv6 Firewall Throughput (1518/512/86 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| Firewall Latency (64 byte, UDP) | 3.6 μs |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 800 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 75 Gbps |
| NGFW Throughput | 77 Gbps |
| IPS Throughput | 87 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 18 Gbps |
| VPN / NGFW Capacity | |
| Concurrent Sessions (TCP) | 280 Million / 1.8 Billion (Hyperscale) |
| New Sessions/Second (TCP) | 915,000 / 25 Million (Hyperscale) |
| Firewall Policies | 200,000 |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 40,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200,000 |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 500 |
| Interfaces / Ports | |
| 400GE/200GE/100GE/40GE QSFP-DD Slots | 8 |
| 200GE/100GE/40GE QSFP56/28 Slots | 12 |
| 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 Slots | 8 |
| 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 HA and Aux Slots | 4 |
| 10GE/GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports | 1x USB Port (3.0) |
| Console Port | 1x Console Port |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 6.89 inches (175 mm) |
| Width | 17.13 inches (435 mm) |
| Length | 26.10 inches (663 mm) |
| Power / Consumption | |
| Power Consumption (Average) | 1622 W |
| Power Consumption (Maximum) | 1938.2 W |
| Heat Dissipation | 6613.14 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Accessories | 4x DC Power Supplies (Included), 2x SFP+ (SR 10 GE) Transceivers (Included) |
| Optional Accessories | Spare DC Power Supply (SP-FG4000F-DC-PS), Fan Tray (SP-FG4K6K-FAN), Transceivers (SFP/SFP+/SFP28/QSFP+/QSFP28/QSFP56/QSFP-DD), QSFP-DD DAC Cables (FN-CABLE-QSFPDD-DAC-01, FN-CABLE-QSFPDD-DAC-B5) |
[/accesories]
The FortiGate 4801F-DC is a 4U rackmount NGFW for hyperscale DC power environments, with 8x 400GE/200GE QSFP-DD slots, NP7 and CP9 acceleration, and 2x 1.92TB SSD storage.
This FG-4801F-DC-BDL-950-36 bundle includes FortiCare Premium and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) for 3 Year.
Securing Hyperscale Architectures with 400GE Connectivity and DC Power
- 8x 400GE/200GE QSFP-DD slots for core segmentation.
- NP7 and CP9 SPUs for hardware-accelerated security inspection.
- 2x 1.92TB SSD for local logs and reporting.
- -72V to -40V DC power input for DC environments.
- Up to 3.1 Tbps IPv4 firewall throughput (1518/512/64, UDP).
- BDL-950: FortiCare Premium + FortiGuard UTP, 3 Year.
Upgrade Your Network Security
Contact us to order FG-4801F-DC-BDL-950-36 for your DC-powered data center.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FG-4801F-DC-BDL-950-36 Data Center NGFW
Fortinet FG-4801F-DC-BDL-950-36 Data Center NGFW
[shortdesc]FG-4801F-DC-BDL-950-36 hyperscale data center NGFW, 8x 400GE/200GE QSFP-DD, NP7/CP9 SPUs, 2x 1.92TB SSD, FortiCare Premium + FortiGuard UTP, 3 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Model | FortiGate 4801F-DC (FG-4801F-DC-BDL-950-36) |
| Bundle / Subscription | BDL-950: FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Firewall Throughput | 3.1 Tbps |
| High-Speed Interfaces | 8x 400GE/200GE QSFP-DD, 12x 200GE/100GE/40GE QSFP56/28, 12x 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 (8x SFP slots + 4x HA/Aux) |
| Internal Storage | 2x 1.92 TB SSD |
| Power Input | -72V to -40V DC |
| Dimensions | 6.89 x 17.13 x 26.10 inches (175 x 435 x 663 mm) |
| Weight | 90.83 lbs (41.2 kg) |
[/properties]
[specifications]
| Performance / Throughput | |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| IPv6 Firewall Throughput (1518/512/86 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| Firewall Latency (64 byte, UDP) | 3.6 μs |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 800 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 75 Gbps |
| NGFW Throughput | 77 Gbps |
| IPS Throughput | 87 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 18 Gbps |
| VPN / NGFW Capacity | |
| Concurrent Sessions (TCP) | 280 Million / 1.8 Billion (Hyperscale) |
| New Sessions/Second (TCP) | 915,000 / 25 Million (Hyperscale) |
| Firewall Policies | 200,000 |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 40,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200,000 |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 500 |
| Interfaces / Ports | |
| 400GE/200GE/100GE/40GE QSFP-DD Slots | 8 |
| 200GE/100GE/40GE QSFP56/28 Slots | 12 |
| 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 Slots | 8 |
| 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 HA and Aux Slots | 4 |
| 10GE/GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports | 1x USB Port (3.0) |
| Console Port | 1x Console Port |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 6.89 inches (175 mm) |
| Width | 17.13 inches (435 mm) |
| Length | 26.10 inches (663 mm) |
| Power / Consumption | |
| Power Consumption (Average) | 1622 W |
| Power Consumption (Maximum) | 1938.2 W |
| Heat Dissipation | 6613.14 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Accessories | 4x DC Power Supplies (Included), 2x SFP+ (SR 10 GE) Transceivers (Included) |
| Optional Accessories | Spare DC Power Supply (SP-FG4000F-DC-PS), Fan Tray (SP-FG4K6K-FAN), Transceivers (SFP/SFP+/SFP28/QSFP+/QSFP28/QSFP56/QSFP-DD), QSFP-DD DAC Cables (FN-CABLE-QSFPDD-DAC-01, FN-CABLE-QSFPDD-DAC-B5) |
[/accesories]
The FortiGate 4801F-DC is a 4U rackmount NGFW for hyperscale DC power environments, with 8x 400GE/200GE QSFP-DD slots, NP7 and CP9 acceleration, and 2x 1.92TB SSD storage.
This FG-4801F-DC-BDL-950-36 bundle includes FortiCare Premium and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) for 3 Year.
Securing Hyperscale Architectures with 400GE Connectivity and DC Power
- 8x 400GE/200GE QSFP-DD slots for core segmentation.
- NP7 and CP9 SPUs for hardware-accelerated security inspection.
- 2x 1.92TB SSD for local logs and reporting.
- -72V to -40V DC power input for DC environments.
- Up to 3.1 Tbps IPv4 firewall throughput (1518/512/64, UDP).
- BDL-950: FortiCare Premium + FortiGuard UTP, 3 Year.
Upgrade Your Network Security
Contact us to order FG-4801F-DC-BDL-950-36 for your DC-powered data center.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]FG-4801F-DC-BDL-950-36 hyperscale data center NGFW, 8x 400GE/200GE QSFP-DD, NP7/CP9 SPUs, 2x 1.92TB SSD, FortiCare Premium + FortiGuard UTP, 3 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Model | FortiGate 4801F-DC (FG-4801F-DC-BDL-950-36) |
| Bundle / Subscription | BDL-950: FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Firewall Throughput | 3.1 Tbps |
| High-Speed Interfaces | 8x 400GE/200GE QSFP-DD, 12x 200GE/100GE/40GE QSFP56/28, 12x 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 (8x SFP slots + 4x HA/Aux) |
| Internal Storage | 2x 1.92 TB SSD |
| Power Input | -72V to -40V DC |
| Dimensions | 6.89 x 17.13 x 26.10 inches (175 x 435 x 663 mm) |
| Weight | 90.83 lbs (41.2 kg) |
[/properties]
[specifications]
| Performance / Throughput | |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| IPv6 Firewall Throughput (1518/512/86 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| Firewall Latency (64 byte, UDP) | 3.6 μs |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 800 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 75 Gbps |
| NGFW Throughput | 77 Gbps |
| IPS Throughput | 87 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 18 Gbps |
| VPN / NGFW Capacity | |
| Concurrent Sessions (TCP) | 280 Million / 1.8 Billion (Hyperscale) |
| New Sessions/Second (TCP) | 915,000 / 25 Million (Hyperscale) |
| Firewall Policies | 200,000 |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 40,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200,000 |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 500 |
| Interfaces / Ports | |
| 400GE/200GE/100GE/40GE QSFP-DD Slots | 8 |
| 200GE/100GE/40GE QSFP56/28 Slots | 12 |
| 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 Slots | 8 |
| 50GE/25GE/10GE/GE SFP56/28 HA and Aux Slots | 4 |
| 10GE/GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports | 1x USB Port (3.0) |
| Console Port | 1x Console Port |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 6.89 inches (175 mm) |
| Width | 17.13 inches (435 mm) |
| Length | 26.10 inches (663 mm) |
| Power / Consumption | |
| Power Consumption (Average) | 1622 W |
| Power Consumption (Maximum) | 1938.2 W |
| Heat Dissipation | 6613.14 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Accessories | 4x DC Power Supplies (Included), 2x SFP+ (SR 10 GE) Transceivers (Included) |
| Optional Accessories | Spare DC Power Supply (SP-FG4000F-DC-PS), Fan Tray (SP-FG4K6K-FAN), Transceivers (SFP/SFP+/SFP28/QSFP+/QSFP28/QSFP56/QSFP-DD), QSFP-DD DAC Cables (FN-CABLE-QSFPDD-DAC-01, FN-CABLE-QSFPDD-DAC-B5) |
[/accesories]
The FortiGate 4801F-DC is a 4U rackmount NGFW for hyperscale DC power environments, with 8x 400GE/200GE QSFP-DD slots, NP7 and CP9 acceleration, and 2x 1.92TB SSD storage.
This FG-4801F-DC-BDL-950-36 bundle includes FortiCare Premium and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) for 3 Year.
Securing Hyperscale Architectures with 400GE Connectivity and DC Power
- 8x 400GE/200GE QSFP-DD slots for core segmentation.
- NP7 and CP9 SPUs for hardware-accelerated security inspection.
- 2x 1.92TB SSD for local logs and reporting.
- -72V to -40V DC power input for DC environments.
- Up to 3.1 Tbps IPv4 firewall throughput (1518/512/64, UDP).
- BDL-950: FortiCare Premium + FortiGuard UTP, 3 Year.
Upgrade Your Network Security
Contact us to order FG-4801F-DC-BDL-950-36 for your DC-powered data center.














