Fortinet FG-4801F-BDL-950-60 Network Security Firewall
[shortdesc]FG-4801F-BDL-950-60 hyperscale NGFW, NP7/CP9 accelerated, 8x 400GE QSFP-DD, up to 3.1 Tbps firewall, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection, 5-Year[/shortdesc]
[properties]
| Model | FortiGate 4801F (FG-4801F-BDL-950-60) |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Firewall Throughput | 3.1 Tbps |
| High-Speed Interfaces | 8x 400GE QSFP-DD, 12x 200GE QSFP56, 12x 50GE SFP56 |
| Internal Storage | 2x 1.92TB SSD |
| Power Supplies | 4x AC Power Supplies (Included) |
| Processors | SPU NP7 and CP9 Accelerated |
[/properties]
[specifications]
| Performance / Throughput | |
| Firewall Throughput (IPv4) (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| IPsec VPN Throughput | 1,800 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 75 Gbps |
| NGFW Throughput | 77 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 18 Gbps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 280 Million / 1.8 Billion (Hyperscale Firewall License) |
| New Sessions/Second (TCP) | 915,000 / 25 Million (Hyperscale Firewall License) |
| Interfaces / Ports | |
| 400GE/200GE/100GE/40GE QSFP-DD Slots | 8 |
| 200GE/100GE/40GE QSFP56/28 Slots | 12 |
| 50GE/25GE/10GE SFP56/28 Slots | 12 (8x Standard + 4x HA/Aux) |
| Management Ports | 2x 10GE/GE RJ45 |
| USB Ports | 1x USB Port (3.0) |
| Console Port | 1x Console Port |
| Dimensions / Weight / Form Factor | |
| Height | 6.89 inches (175 mm) |
| Width | 17.13 inches (435 mm) |
| Length | 26.10 inches (663 mm) |
| Weight | 90.83 lbs (41.2 kg) |
| Power / Consumption | |
| Power Input | 200ā240V AC, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Average) | 1622 W |
| Power Consumption (Maximum) | 1938.2 W |
| Heat Dissipation | 6613.14 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Accessories | 4x AC Power Supplies (Included), 2x SFP+ (SR 10 GE) Transceivers |
| Optional Accessories | AC Power Supply (SP-FG4000F-PS), AC Power Cord (SP-FGPCORC15-XX), DC Power Supply (SP-FG4000F-DC-PS), Fan Tray (SP-FG4K6K-FAN), Transceiver Modules and Cables |
[/accesories]
The Fortinet FortiGate 4801F is a high-performance Next-Generation Firewall (NGFW) engineered for hyperscale data centers and service providers facing unprecedented traffic volumes. It is designed to reduce security processing bottlenecks that can appear in software-based architectures.
Securing Hyperscale Architectures with 400GE Connectivity and NP7 Acceleration
- 12x 200GE QSFP56 and 12x 50GE SFP56 slots.
- 2x 10GE/GE RJ45 management ports plus console and USB.
- Dual 1.92TB SSD for local logging and caching.
- Hyperscale Firewall License enables expanded session scale and sessions/second.
- Redundant 4x AC power supplies included for data center resilience.
Upgrade Your Network Security
Contact us today to configure FG-4801F-BDL-950-60 for your hyperscale data center requirements.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FG-4801F-BDL-950-60 Network Security Firewall
Fortinet FG-4801F-BDL-950-60 Network Security Firewall
[shortdesc]FG-4801F-BDL-950-60 hyperscale NGFW, NP7/CP9 accelerated, 8x 400GE QSFP-DD, up to 3.1 Tbps firewall, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection, 5-Year[/shortdesc]
[properties]
| Model | FortiGate 4801F (FG-4801F-BDL-950-60) |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Firewall Throughput | 3.1 Tbps |
| High-Speed Interfaces | 8x 400GE QSFP-DD, 12x 200GE QSFP56, 12x 50GE SFP56 |
| Internal Storage | 2x 1.92TB SSD |
| Power Supplies | 4x AC Power Supplies (Included) |
| Processors | SPU NP7 and CP9 Accelerated |
[/properties]
[specifications]
| Performance / Throughput | |
| Firewall Throughput (IPv4) (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| IPsec VPN Throughput | 1,800 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 75 Gbps |
| NGFW Throughput | 77 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 18 Gbps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 280 Million / 1.8 Billion (Hyperscale Firewall License) |
| New Sessions/Second (TCP) | 915,000 / 25 Million (Hyperscale Firewall License) |
| Interfaces / Ports | |
| 400GE/200GE/100GE/40GE QSFP-DD Slots | 8 |
| 200GE/100GE/40GE QSFP56/28 Slots | 12 |
| 50GE/25GE/10GE SFP56/28 Slots | 12 (8x Standard + 4x HA/Aux) |
| Management Ports | 2x 10GE/GE RJ45 |
| USB Ports | 1x USB Port (3.0) |
| Console Port | 1x Console Port |
| Dimensions / Weight / Form Factor | |
| Height | 6.89 inches (175 mm) |
| Width | 17.13 inches (435 mm) |
| Length | 26.10 inches (663 mm) |
| Weight | 90.83 lbs (41.2 kg) |
| Power / Consumption | |
| Power Input | 200ā240V AC, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Average) | 1622 W |
| Power Consumption (Maximum) | 1938.2 W |
| Heat Dissipation | 6613.14 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Accessories | 4x AC Power Supplies (Included), 2x SFP+ (SR 10 GE) Transceivers |
| Optional Accessories | AC Power Supply (SP-FG4000F-PS), AC Power Cord (SP-FGPCORC15-XX), DC Power Supply (SP-FG4000F-DC-PS), Fan Tray (SP-FG4K6K-FAN), Transceiver Modules and Cables |
[/accesories]
The Fortinet FortiGate 4801F is a high-performance Next-Generation Firewall (NGFW) engineered for hyperscale data centers and service providers facing unprecedented traffic volumes. It is designed to reduce security processing bottlenecks that can appear in software-based architectures.
Securing Hyperscale Architectures with 400GE Connectivity and NP7 Acceleration
- 12x 200GE QSFP56 and 12x 50GE SFP56 slots.
- 2x 10GE/GE RJ45 management ports plus console and USB.
- Dual 1.92TB SSD for local logging and caching.
- Hyperscale Firewall License enables expanded session scale and sessions/second.
- Redundant 4x AC power supplies included for data center resilience.
Upgrade Your Network Security
Contact us today to configure FG-4801F-BDL-950-60 for your hyperscale data center requirements.
Original: $1,274,184.00
-65%$1,274,184.00
$445,964.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]FG-4801F-BDL-950-60 hyperscale NGFW, NP7/CP9 accelerated, 8x 400GE QSFP-DD, up to 3.1 Tbps firewall, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection, 5-Year[/shortdesc]
[properties]
| Model | FortiGate 4801F (FG-4801F-BDL-950-60) |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| Firewall Throughput | 3.1 Tbps |
| High-Speed Interfaces | 8x 400GE QSFP-DD, 12x 200GE QSFP56, 12x 50GE SFP56 |
| Internal Storage | 2x 1.92TB SSD |
| Power Supplies | 4x AC Power Supplies (Included) |
| Processors | SPU NP7 and CP9 Accelerated |
[/properties]
[specifications]
| Performance / Throughput | |
| Firewall Throughput (IPv4) (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 3.1 / 3.1 / 0.93 Tbps |
| IPsec VPN Throughput | 1,800 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 75 Gbps |
| NGFW Throughput | 77 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 18 Gbps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 280 Million / 1.8 Billion (Hyperscale Firewall License) |
| New Sessions/Second (TCP) | 915,000 / 25 Million (Hyperscale Firewall License) |
| Interfaces / Ports | |
| 400GE/200GE/100GE/40GE QSFP-DD Slots | 8 |
| 200GE/100GE/40GE QSFP56/28 Slots | 12 |
| 50GE/25GE/10GE SFP56/28 Slots | 12 (8x Standard + 4x HA/Aux) |
| Management Ports | 2x 10GE/GE RJ45 |
| USB Ports | 1x USB Port (3.0) |
| Console Port | 1x Console Port |
| Dimensions / Weight / Form Factor | |
| Height | 6.89 inches (175 mm) |
| Width | 17.13 inches (435 mm) |
| Length | 26.10 inches (663 mm) |
| Weight | 90.83 lbs (41.2 kg) |
| Power / Consumption | |
| Power Input | 200ā240V AC, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Average) | 1622 W |
| Power Consumption (Maximum) | 1938.2 W |
| Heat Dissipation | 6613.14 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Accessories | 4x AC Power Supplies (Included), 2x SFP+ (SR 10 GE) Transceivers |
| Optional Accessories | AC Power Supply (SP-FG4000F-PS), AC Power Cord (SP-FGPCORC15-XX), DC Power Supply (SP-FG4000F-DC-PS), Fan Tray (SP-FG4K6K-FAN), Transceiver Modules and Cables |
[/accesories]
The Fortinet FortiGate 4801F is a high-performance Next-Generation Firewall (NGFW) engineered for hyperscale data centers and service providers facing unprecedented traffic volumes. It is designed to reduce security processing bottlenecks that can appear in software-based architectures.
Securing Hyperscale Architectures with 400GE Connectivity and NP7 Acceleration
- 12x 200GE QSFP56 and 12x 50GE SFP56 slots.
- 2x 10GE/GE RJ45 management ports plus console and USB.
- Dual 1.92TB SSD for local logging and caching.
- Hyperscale Firewall License enables expanded session scale and sessions/second.
- Redundant 4x AC power supplies included for data center resilience.
Upgrade Your Network Security
Contact us today to configure FG-4801F-BDL-950-60 for your hyperscale data center requirements.














