Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Product Name | Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall |
| Description | Compact firewall appliance with integrated 3G/4G/LTE connectivity, bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | FortiGate 40F-3G4G Series |
| Product Type | Firewall Appliance with Integrated Cellular Connectivity |
| Interfaces | 5 x GE RJ45 ports (1 x WAN, 4 x Internal) |
| Cellular Connectivity | Embedded 3G/4G/LTE wireless WAN module |
| WWAN Antennas | 2 external SMA WWAN antennas included |
| Power | 100-240V AC input, 12V DC adapter |
| Firewall Throughput | 5 Gbps |
| Bundle | 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Bundle Duration | 3 Years |
[specifications]
| VPN Throughput | 4.4 Gbps |
| Concurrent Sessions | 500 |
| New Sessions per Second | 30 |
| Form Factor | Desktop |
| Dimensions (H x W x D) | 1.61 x 8.5 x 5.3 inches (41 x 216 x 135 mm) |
| Weight | 2.6 lbs (1.2 kg) |
| Power Consumption | Average 13W, Maximum 18W |
| Operating Temperature Range | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature Range | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Certifications | FCC, CE, UL/cUL, C-Tick, VCCI, CB |
| Included Services | 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) bundle, including IPS, Antivirus, Botnet IP/Domain Protection, Mobile Malware Protection, FortiGate Cloud Sandbox, Application Control, Web Filtering, and Antispam Service |
| Support Services | 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades |
[/specifications]
Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall
The Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 is a compact FortiGate security appliance designed for small and medium-sized businesses, combining firewall protection, embedded 3G/4G/LTE WAN connectivity, and a 3-year 24x7 FortiCare plus FortiGuard Unified Threat Protection service bundle.
Key Features:
- 5 Gbps firewall throughput
- Embedded 3G/4G/LTE wireless WAN module
- 5 x GE RJ45 ports including 1 x WAN and 4 x Internal
- 2 external SMA WWAN antennas included
- Includes 3-year FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP)
Please see the related tabs for the FG-40F-3G4G-BDL-950-36 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall
Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Product Name | Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall |
| Description | Compact firewall appliance with integrated 3G/4G/LTE connectivity, bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | FortiGate 40F-3G4G Series |
| Product Type | Firewall Appliance with Integrated Cellular Connectivity |
| Interfaces | 5 x GE RJ45 ports (1 x WAN, 4 x Internal) |
| Cellular Connectivity | Embedded 3G/4G/LTE wireless WAN module |
| WWAN Antennas | 2 external SMA WWAN antennas included |
| Power | 100-240V AC input, 12V DC adapter |
| Firewall Throughput | 5 Gbps |
| Bundle | 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Bundle Duration | 3 Years |
[specifications]
| VPN Throughput | 4.4 Gbps |
| Concurrent Sessions | 500 |
| New Sessions per Second | 30 |
| Form Factor | Desktop |
| Dimensions (H x W x D) | 1.61 x 8.5 x 5.3 inches (41 x 216 x 135 mm) |
| Weight | 2.6 lbs (1.2 kg) |
| Power Consumption | Average 13W, Maximum 18W |
| Operating Temperature Range | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature Range | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Certifications | FCC, CE, UL/cUL, C-Tick, VCCI, CB |
| Included Services | 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) bundle, including IPS, Antivirus, Botnet IP/Domain Protection, Mobile Malware Protection, FortiGate Cloud Sandbox, Application Control, Web Filtering, and Antispam Service |
| Support Services | 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades |
[/specifications]
Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall
The Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 is a compact FortiGate security appliance designed for small and medium-sized businesses, combining firewall protection, embedded 3G/4G/LTE WAN connectivity, and a 3-year 24x7 FortiCare plus FortiGuard Unified Threat Protection service bundle.
Key Features:
- 5 Gbps firewall throughput
- Embedded 3G/4G/LTE wireless WAN module
- 5 x GE RJ45 ports including 1 x WAN and 4 x Internal
- 2 external SMA WWAN antennas included
- Includes 3-year FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP)
Please see the related tabs for the FG-40F-3G4G-BDL-950-36 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Product Name | Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall |
| Description | Compact firewall appliance with integrated 3G/4G/LTE connectivity, bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | FortiGate 40F-3G4G Series |
| Product Type | Firewall Appliance with Integrated Cellular Connectivity |
| Interfaces | 5 x GE RJ45 ports (1 x WAN, 4 x Internal) |
| Cellular Connectivity | Embedded 3G/4G/LTE wireless WAN module |
| WWAN Antennas | 2 external SMA WWAN antennas included |
| Power | 100-240V AC input, 12V DC adapter |
| Firewall Throughput | 5 Gbps |
| Bundle | 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Bundle Duration | 3 Years |
[specifications]
| VPN Throughput | 4.4 Gbps |
| Concurrent Sessions | 500 |
| New Sessions per Second | 30 |
| Form Factor | Desktop |
| Dimensions (H x W x D) | 1.61 x 8.5 x 5.3 inches (41 x 216 x 135 mm) |
| Weight | 2.6 lbs (1.2 kg) |
| Power Consumption | Average 13W, Maximum 18W |
| Operating Temperature Range | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature Range | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Certifications | FCC, CE, UL/cUL, C-Tick, VCCI, CB |
| Included Services | 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) bundle, including IPS, Antivirus, Botnet IP/Domain Protection, Mobile Malware Protection, FortiGate Cloud Sandbox, Application Control, Web Filtering, and Antispam Service |
| Support Services | 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades |
[/specifications]
Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 Firewall
The Fortinet FG-40F-3G4G-BDL-950-36 is a compact FortiGate security appliance designed for small and medium-sized businesses, combining firewall protection, embedded 3G/4G/LTE WAN connectivity, and a 3-year 24x7 FortiCare plus FortiGuard Unified Threat Protection service bundle.
Key Features:
- 5 Gbps firewall throughput
- Embedded 3G/4G/LTE wireless WAN module
- 5 x GE RJ45 ports including 1 x WAN and 4 x Internal
- 2 external SMA WWAN antennas included
- Includes 3-year FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP)
Please see the related tabs for the FG-40F-3G4G-BDL-950-36 datasheet and compatible accessories.














