Fortinet FG-401E-DC-BDL-950-36 Firewall
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Product Name | Fortinet FG-401E-DC-BDL-950-36 Firewall |
| Product Description | Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3-Year Bundle |
| Type | Network Security Appliance |
| Connectivity | 18 x GE RJ45 ports (including 1 x MGMT port, 1 x HA port, 16 x switch ports), 16 x GE SFP slots |
| Power Supply | 1 DC power supply |
| Storage | 2 x 240GB onboard SSD |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Firewall Throughput | 32 Gbps |
| IPS Throughput | 7.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 6 Gbps |
[specifications]
| Threat Protection Throughput | 5 Gbps |
| Concurrent Sessions | 4 million |
| New Sessions per Second | 300 |
| IPsec VPN Throughput | 20 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 4.5 Gbps |
| Dimensions (H x W x D) | 1.75 x 17 x 15.4 inches (44.45 x 431.8 x 391.16 mm) |
| Weight | 17.64 lbs (8 kg) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
[/specifications]18 x GE RJ45 ports (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 16 x GE SFP slots, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 2x 240GB onboard SSD storage, 1 DC power supply., Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle, 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades, UTP Services Bundle (IPS, AV, Botnet IP/Domain, Mobile Malware, FortiGate Cloud Sandbox including Virus Outbreak and Content Disarm & Reconstruct, Application Control, Web Filtering and Antispam Service) plus term of contract.
This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FG-401E-DC-BDL-950-36 Firewall
Fortinet FG-401E-DC-BDL-950-36 Firewall
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Product Name | Fortinet FG-401E-DC-BDL-950-36 Firewall |
| Product Description | Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3-Year Bundle |
| Type | Network Security Appliance |
| Connectivity | 18 x GE RJ45 ports (including 1 x MGMT port, 1 x HA port, 16 x switch ports), 16 x GE SFP slots |
| Power Supply | 1 DC power supply |
| Storage | 2 x 240GB onboard SSD |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Firewall Throughput | 32 Gbps |
| IPS Throughput | 7.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 6 Gbps |
[specifications]
| Threat Protection Throughput | 5 Gbps |
| Concurrent Sessions | 4 million |
| New Sessions per Second | 300 |
| IPsec VPN Throughput | 20 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 4.5 Gbps |
| Dimensions (H x W x D) | 1.75 x 17 x 15.4 inches (44.45 x 431.8 x 391.16 mm) |
| Weight | 17.64 lbs (8 kg) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
[/specifications]18 x GE RJ45 ports (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 16 x GE SFP slots, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 2x 240GB onboard SSD storage, 1 DC power supply., Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle, 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades, UTP Services Bundle (IPS, AV, Botnet IP/Domain, Mobile Malware, FortiGate Cloud Sandbox including Virus Outbreak and Content Disarm & Reconstruct, Application Control, Web Filtering and Antispam Service) plus term of contract.
This product has been discontinued.
Original: $19,386.00
-65%$19,386.00
$6,785.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Product Name | Fortinet FG-401E-DC-BDL-950-36 Firewall |
| Product Description | Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3-Year Bundle |
| Type | Network Security Appliance |
| Connectivity | 18 x GE RJ45 ports (including 1 x MGMT port, 1 x HA port, 16 x switch ports), 16 x GE SFP slots |
| Power Supply | 1 DC power supply |
| Storage | 2 x 240GB onboard SSD |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Firewall Throughput | 32 Gbps |
| IPS Throughput | 7.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 6 Gbps |
[specifications]
| Threat Protection Throughput | 5 Gbps |
| Concurrent Sessions | 4 million |
| New Sessions per Second | 300 |
| IPsec VPN Throughput | 20 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 4.5 Gbps |
| Dimensions (H x W x D) | 1.75 x 17 x 15.4 inches (44.45 x 431.8 x 391.16 mm) |
| Weight | 17.64 lbs (8 kg) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
[/specifications]18 x GE RJ45 ports (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 16 x GE SFP slots, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 2x 240GB onboard SSD storage, 1 DC power supply., Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle, 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades, UTP Services Bundle (IPS, AV, Botnet IP/Domain, Mobile Malware, FortiGate Cloud Sandbox including Virus Outbreak and Content Disarm & Reconstruct, Application Control, Web Filtering and Antispam Service) plus term of contract.
This product has been discontinued.














