Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Property | Details |
| Product Name | Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | Mid Range Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| Description | Fortinet FG-400E firewall with 18 x GE RJ45 ports, 16 x GE SFP slots, SPU NP6 and CP9 hardware acceleration, bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP). |
| GE RJ45 Ports | 18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 x HA port, 16 x switch ports) |
| GE SFP Slots | 16 |
| GE RJ45 WAN Ports | None |
| USB Ports | 2 |
| Console Port | 1 x RJ45 |
| Wireless Interface | None |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Bundle | 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Bundle Duration | 3 Years |
| Product Status | Discontinued |
[specifications]
| Specification | Details |
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 32 / 32 / 24 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 2.14 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 36 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 4 Million |
| New Sessions/Second (TCP) | 450,000 |
| Firewall Policies | 10,000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 20 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 2,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 50,000 |
| SSL-VPN Throughput | 4.5 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 5,000 |
| SSL Inspection Throughput | 4.8 Gbps |
| SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) | 4,000 |
| SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) | 300,000 |
| Application Control Throughput | 12 Gbps |
| IPS Throughput | 7.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 6 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 5 Gbps |
| CAPWAP Throughput | 14.8 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 72 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 512 / 256 |
| Maximum Number of FortiTokens | 5,000 |
| Maximum Number of Registered FortiClients | - |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions | 1.75 x 17.0 x 15.0 in |
| Form Factor | Rack Mount, 1 RU |
| Power Required | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| Maximum Current | 6A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 90 W / 173 W |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB |
| Certifications | USGv6/IPv6 |
| Status | This product has been discontinued. |
[/specifications]
[accesories]
| Accessory | Details |
| FN-TRAN-GC | 1 GE SFP RJ45 transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| FN-TRAN-SX | 1 GE SFP SX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| FN-TRAN-LX | 1 GE SFP LX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| SP-FG300E-PS | AC power supply for FG-300/301E, FG-400/401E, FG-500/501E, FG-600/601E, FAZ-200F/300F/800F and FMG-200F/300F. |
| SP-FG300E-DC-PS | DC power supply for FG-401E-DC and FG-1100E-DC. |
[/accesories]
Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall
The Fortinet FG-400E-BDL-950-36 is a high-performance enterprise firewall bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP). It features 18 x GE RJ45 ports, 16 x GE SFP slots, and SPU NP6 and CP9 hardware acceleration to deliver strong security performance for demanding business environments. The appliance supports advanced threat protection, high SSL-VPN capacity, and flexible high availability configurations in a 1 RU rack-mount form factor. This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall
Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Property | Details |
| Product Name | Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | Mid Range Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| Description | Fortinet FG-400E firewall with 18 x GE RJ45 ports, 16 x GE SFP slots, SPU NP6 and CP9 hardware acceleration, bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP). |
| GE RJ45 Ports | 18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 x HA port, 16 x switch ports) |
| GE SFP Slots | 16 |
| GE RJ45 WAN Ports | None |
| USB Ports | 2 |
| Console Port | 1 x RJ45 |
| Wireless Interface | None |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Bundle | 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Bundle Duration | 3 Years |
| Product Status | Discontinued |
[specifications]
| Specification | Details |
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 32 / 32 / 24 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 2.14 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 36 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 4 Million |
| New Sessions/Second (TCP) | 450,000 |
| Firewall Policies | 10,000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 20 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 2,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 50,000 |
| SSL-VPN Throughput | 4.5 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 5,000 |
| SSL Inspection Throughput | 4.8 Gbps |
| SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) | 4,000 |
| SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) | 300,000 |
| Application Control Throughput | 12 Gbps |
| IPS Throughput | 7.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 6 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 5 Gbps |
| CAPWAP Throughput | 14.8 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 72 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 512 / 256 |
| Maximum Number of FortiTokens | 5,000 |
| Maximum Number of Registered FortiClients | - |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions | 1.75 x 17.0 x 15.0 in |
| Form Factor | Rack Mount, 1 RU |
| Power Required | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| Maximum Current | 6A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 90 W / 173 W |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB |
| Certifications | USGv6/IPv6 |
| Status | This product has been discontinued. |
[/specifications]
[accesories]
| Accessory | Details |
| FN-TRAN-GC | 1 GE SFP RJ45 transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| FN-TRAN-SX | 1 GE SFP SX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| FN-TRAN-LX | 1 GE SFP LX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| SP-FG300E-PS | AC power supply for FG-300/301E, FG-400/401E, FG-500/501E, FG-600/601E, FAZ-200F/300F/800F and FMG-200F/300F. |
| SP-FG300E-DC-PS | DC power supply for FG-401E-DC and FG-1100E-DC. |
[/accesories]
Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall
The Fortinet FG-400E-BDL-950-36 is a high-performance enterprise firewall bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP). It features 18 x GE RJ45 ports, 16 x GE SFP slots, and SPU NP6 and CP9 hardware acceleration to deliver strong security performance for demanding business environments. The appliance supports advanced threat protection, high SSL-VPN capacity, and flexible high availability configurations in a 1 RU rack-mount form factor. This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Yr Bundle
| Property | Details |
| Product Name | Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | Mid Range Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| Description | Fortinet FG-400E firewall with 18 x GE RJ45 ports, 16 x GE SFP slots, SPU NP6 and CP9 hardware acceleration, bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP). |
| GE RJ45 Ports | 18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 x HA port, 16 x switch ports) |
| GE SFP Slots | 16 |
| GE RJ45 WAN Ports | None |
| USB Ports | 2 |
| Console Port | 1 x RJ45 |
| Wireless Interface | None |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Bundle | 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Bundle Duration | 3 Years |
| Product Status | Discontinued |
[specifications]
| Specification | Details |
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 32 / 32 / 24 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 2.14 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 36 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 4 Million |
| New Sessions/Second (TCP) | 450,000 |
| Firewall Policies | 10,000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 20 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 2,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 50,000 |
| SSL-VPN Throughput | 4.5 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 5,000 |
| SSL Inspection Throughput | 4.8 Gbps |
| SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) | 4,000 |
| SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) | 300,000 |
| Application Control Throughput | 12 Gbps |
| IPS Throughput | 7.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 6 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 5 Gbps |
| CAPWAP Throughput | 14.8 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 72 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 512 / 256 |
| Maximum Number of FortiTokens | 5,000 |
| Maximum Number of Registered FortiClients | - |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions | 1.75 x 17.0 x 15.0 in |
| Form Factor | Rack Mount, 1 RU |
| Power Required | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| Maximum Current | 6A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 90 W / 173 W |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Regulatory Compliance | FCC Part 15 Class A, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB |
| Certifications | USGv6/IPv6 |
| Status | This product has been discontinued. |
[/specifications]
[accesories]
| Accessory | Details |
| FN-TRAN-GC | 1 GE SFP RJ45 transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| FN-TRAN-SX | 1 GE SFP SX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| FN-TRAN-LX | 1 GE SFP LX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots. |
| SP-FG300E-PS | AC power supply for FG-300/301E, FG-400/401E, FG-500/501E, FG-600/601E, FAZ-200F/300F/800F and FMG-200F/300F. |
| SP-FG300E-DC-PS | DC power supply for FG-401E-DC and FG-1100E-DC. |
[/accesories]
Fortinet FG-400E-BDL-950-36 Firewall
The Fortinet FG-400E-BDL-950-36 is a high-performance enterprise firewall bundled with 3-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP). It features 18 x GE RJ45 ports, 16 x GE SFP slots, and SPU NP6 and CP9 hardware acceleration to deliver strong security performance for demanding business environments. The appliance supports advanced threat protection, high SSL-VPN capacity, and flexible high availability configurations in a 1 RU rack-mount form factor. This product has been discontinued.














