Fortinet FG-3601E Firewall
- 6x 100 GE QSFP28 slots and 32x 25 GE SFP28 slots (including 30x ports, 2x HA ports), 2x GE RJ45 Management Ports, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 4 TB SSD onboard storage, and 2 AC power supplies
| Product Name | Fortinet FG-3601E Firewall |
| Product Description | High-performance NGFW with multiple high-speed interfaces |
| Type | Network Security Appliance |
| Compatibility | Supports integration with Fortinet Security Fabric |
| Media Type | Data, Voice, Video |
| Power | 2 x AC power supplies |
| Connectivity | 6 x 100GE QSFP28 slots, 32 x 25GE SFP28 slots (including 30 x ports, 2 x HA ports), 2 x GE RJ45 management ports |
| Storage | 4 TB SSD onboard |
| Weight | 20.2 kg (44.5 lbs) |
| Color | Black |
| Software Compatibility | FortiOS |
[specifications]
| Firewall Throughput | 240 Gbps |
| IPS Throughput | 55 Gbps |
| NGFW Throughput | 40 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 30 Gbps |
| Concurrent Sessions | 10 million |
| New Sessions per Second | 500 |
| IPsec VPN Throughput | 100 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 80 Gbps |
| Interfaces | 6 x 100GE QSFP28 slots, 32 x 25GE SFP28 slots (including 30 x ports, 2 x HA ports), 2 x GE RJ45 management ports |
| Dimensions (H x W x D) | 89 mm x 443 mm x 556 mm (3.5 in x 17.4 in x 21.9 in) |
| Weight | 20.2 kg (44.5 lbs) |
| Power Supply | 2 x AC power supplies |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -35°C to 70°C (-31°F to 158°F) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
[/specifications]6x 100 GE QSFP28 slots and 32x 25 GE SFP28 slots (including 30x ports, 2x HA ports), 2x GE RJ45 Management Ports, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 4 TB SSD onboard storage, and 2 AC power supplies.
This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FG-3601E Firewall
Fortinet FG-3601E Firewall
- 6x 100 GE QSFP28 slots and 32x 25 GE SFP28 slots (including 30x ports, 2x HA ports), 2x GE RJ45 Management Ports, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 4 TB SSD onboard storage, and 2 AC power supplies
| Product Name | Fortinet FG-3601E Firewall |
| Product Description | High-performance NGFW with multiple high-speed interfaces |
| Type | Network Security Appliance |
| Compatibility | Supports integration with Fortinet Security Fabric |
| Media Type | Data, Voice, Video |
| Power | 2 x AC power supplies |
| Connectivity | 6 x 100GE QSFP28 slots, 32 x 25GE SFP28 slots (including 30 x ports, 2 x HA ports), 2 x GE RJ45 management ports |
| Storage | 4 TB SSD onboard |
| Weight | 20.2 kg (44.5 lbs) |
| Color | Black |
| Software Compatibility | FortiOS |
[specifications]
| Firewall Throughput | 240 Gbps |
| IPS Throughput | 55 Gbps |
| NGFW Throughput | 40 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 30 Gbps |
| Concurrent Sessions | 10 million |
| New Sessions per Second | 500 |
| IPsec VPN Throughput | 100 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 80 Gbps |
| Interfaces | 6 x 100GE QSFP28 slots, 32 x 25GE SFP28 slots (including 30 x ports, 2 x HA ports), 2 x GE RJ45 management ports |
| Dimensions (H x W x D) | 89 mm x 443 mm x 556 mm (3.5 in x 17.4 in x 21.9 in) |
| Weight | 20.2 kg (44.5 lbs) |
| Power Supply | 2 x AC power supplies |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -35°C to 70°C (-31°F to 158°F) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
[/specifications]6x 100 GE QSFP28 slots and 32x 25 GE SFP28 slots (including 30x ports, 2x HA ports), 2x GE RJ45 Management Ports, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 4 TB SSD onboard storage, and 2 AC power supplies.
This product has been discontinued.
Original: $122,929.00
-65%$122,929.00
$43,025.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 6x 100 GE QSFP28 slots and 32x 25 GE SFP28 slots (including 30x ports, 2x HA ports), 2x GE RJ45 Management Ports, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 4 TB SSD onboard storage, and 2 AC power supplies
| Product Name | Fortinet FG-3601E Firewall |
| Product Description | High-performance NGFW with multiple high-speed interfaces |
| Type | Network Security Appliance |
| Compatibility | Supports integration with Fortinet Security Fabric |
| Media Type | Data, Voice, Video |
| Power | 2 x AC power supplies |
| Connectivity | 6 x 100GE QSFP28 slots, 32 x 25GE SFP28 slots (including 30 x ports, 2 x HA ports), 2 x GE RJ45 management ports |
| Storage | 4 TB SSD onboard |
| Weight | 20.2 kg (44.5 lbs) |
| Color | Black |
| Software Compatibility | FortiOS |
[specifications]
| Firewall Throughput | 240 Gbps |
| IPS Throughput | 55 Gbps |
| NGFW Throughput | 40 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 30 Gbps |
| Concurrent Sessions | 10 million |
| New Sessions per Second | 500 |
| IPsec VPN Throughput | 100 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 80 Gbps |
| Interfaces | 6 x 100GE QSFP28 slots, 32 x 25GE SFP28 slots (including 30 x ports, 2 x HA ports), 2 x GE RJ45 management ports |
| Dimensions (H x W x D) | 89 mm x 443 mm x 556 mm (3.5 in x 17.4 in x 21.9 in) |
| Weight | 20.2 kg (44.5 lbs) |
| Power Supply | 2 x AC power supplies |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -35°C to 70°C (-31°F to 158°F) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Compliance | CE, FCC, RoHS |
[/specifications]6x 100 GE QSFP28 slots and 32x 25 GE SFP28 slots (including 30x ports, 2x HA ports), 2x GE RJ45 Management Ports, SPU NP6 and CP9 hardware accelerated, 4 TB SSD onboard storage, and 2 AC power supplies.
This product has been discontinued.














