Fortinet FG-3501F-BDL-809-12 Next-Generation Firewall (NGFW)
[shortdesc]FG-3501F-BDL-809-12 NGFW, 2x 1.92TB SSD, 6x 100GE QSFP28 + 32x 25GE SFP28 slots, FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection, 1 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Product Series | FortiGate 3500F Series |
| Model / SKU | FG-3501F-BDL-809-12 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection (1 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Throughput (NGFW) | 65 Gbps |
| Throughput (IPS) | 72 Gbps |
| Interfaces | 6x 100GE QSFP28 / 40GE QSFP+ Slots, 32x 25GE SFP28 / 10GE SFP+ / GE SFP Slots, 2x 10GE / GE RJ45 Management |
| Internal Storage | 2x 1.92TB SSD |
| Dimensions (H x W x L) | 3.5 x 17.4 x 21.9 in (89 x 443 x 556 mm) |
| Weight | 45.3 lbs (20.6 kg) |
| Power Input | 100ā240V AC, 50/60 Hz |
[/properties]
[specifications]
| System Performance (Enterprise Traffic Mix) | |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| System Performance and Capacity | |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte, UDP) | 2.98 μs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 140 Million / 348 Million* |
| New Sessions/Second (TCP) | 1 Million / 5 Million* |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 40,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200,000 |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Tunnel Mode) | 30,000 |
| SSL Inspection Throughput | 63 Gbps |
| Hardware and Interfaces | |
| USB Ports (Client/Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Power and Environment | |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 765 W / 1181 W |
| AC Current (Maximum) | 12A @ 120V, 9A @ 240V |
[/specifications]
[accesories]
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), 1 GE SFP Transceivers (LX, RJ45, SX), 10 GE SFP+ Transceivers (RJ45, SR, LR, ER, ZR), 25 GE SFP28 Transceivers (SR, LR), 40 GE QSFP+ Transceivers (SR, SR BiDi, LR), 100 GE QSFP28 Transceivers (SR, LR, CWDM4, DR, BIDI), Direct Attach Cables (25 GE SFP28, 100 GE QSFP28) |
[/accesories]
The Fortinet FortiGate 3501F is a high-performance Next-Generation Firewall (NGFW) for hyperscale data centers and hybrid IT environments. It combines integrated storage and high-speed 100GE/25GE connectivity to secure any edge at scale.
Powered by Fortinetās patented SPU NP7 and CP9 processors, it delivers 65 Gbps NGFW throughput and 72 Gbps IPS throughput with ultra-low latency. FG-3501F-BDL-809-12 includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection for a 1 Year term.
High-Performance Security for Hyperscale Hybrid Environments
- 65 Gbps NGFW throughput powered by Fortinet NP7 and CP9 SPUs.
- Integrated 2x 1.92TB SSD storage for onboard logging.
- 6x 100GE QSFP28/40GE QSFP+ slots plus 32x 25GE slots.
- 63 Gbps threat protection throughput with logging enabled.
- Supports Active-Active, Active-Passive, and Clustering high availability.
- BDL-809 includes FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection, 1 Year.
Upgrade Your Network Security
Deploy the FortiGate FG-3501F-BDL-809-12 to add FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection for 1 Year.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FG-3501F-BDL-809-12 Next-Generation Firewall (NGFW)
Fortinet FG-3501F-BDL-809-12 Next-Generation Firewall (NGFW)
[shortdesc]FG-3501F-BDL-809-12 NGFW, 2x 1.92TB SSD, 6x 100GE QSFP28 + 32x 25GE SFP28 slots, FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection, 1 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Product Series | FortiGate 3500F Series |
| Model / SKU | FG-3501F-BDL-809-12 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection (1 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Throughput (NGFW) | 65 Gbps |
| Throughput (IPS) | 72 Gbps |
| Interfaces | 6x 100GE QSFP28 / 40GE QSFP+ Slots, 32x 25GE SFP28 / 10GE SFP+ / GE SFP Slots, 2x 10GE / GE RJ45 Management |
| Internal Storage | 2x 1.92TB SSD |
| Dimensions (H x W x L) | 3.5 x 17.4 x 21.9 in (89 x 443 x 556 mm) |
| Weight | 45.3 lbs (20.6 kg) |
| Power Input | 100ā240V AC, 50/60 Hz |
[/properties]
[specifications]
| System Performance (Enterprise Traffic Mix) | |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| System Performance and Capacity | |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte, UDP) | 2.98 μs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 140 Million / 348 Million* |
| New Sessions/Second (TCP) | 1 Million / 5 Million* |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 40,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200,000 |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Tunnel Mode) | 30,000 |
| SSL Inspection Throughput | 63 Gbps |
| Hardware and Interfaces | |
| USB Ports (Client/Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Power and Environment | |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 765 W / 1181 W |
| AC Current (Maximum) | 12A @ 120V, 9A @ 240V |
[/specifications]
[accesories]
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), 1 GE SFP Transceivers (LX, RJ45, SX), 10 GE SFP+ Transceivers (RJ45, SR, LR, ER, ZR), 25 GE SFP28 Transceivers (SR, LR), 40 GE QSFP+ Transceivers (SR, SR BiDi, LR), 100 GE QSFP28 Transceivers (SR, LR, CWDM4, DR, BIDI), Direct Attach Cables (25 GE SFP28, 100 GE QSFP28) |
[/accesories]
The Fortinet FortiGate 3501F is a high-performance Next-Generation Firewall (NGFW) for hyperscale data centers and hybrid IT environments. It combines integrated storage and high-speed 100GE/25GE connectivity to secure any edge at scale.
Powered by Fortinetās patented SPU NP7 and CP9 processors, it delivers 65 Gbps NGFW throughput and 72 Gbps IPS throughput with ultra-low latency. FG-3501F-BDL-809-12 includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection for a 1 Year term.
High-Performance Security for Hyperscale Hybrid Environments
- 65 Gbps NGFW throughput powered by Fortinet NP7 and CP9 SPUs.
- Integrated 2x 1.92TB SSD storage for onboard logging.
- 6x 100GE QSFP28/40GE QSFP+ slots plus 32x 25GE slots.
- 63 Gbps threat protection throughput with logging enabled.
- Supports Active-Active, Active-Passive, and Clustering high availability.
- BDL-809 includes FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection, 1 Year.
Upgrade Your Network Security
Deploy the FortiGate FG-3501F-BDL-809-12 to add FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection for 1 Year.
Original: $317,016.00
-65%$317,016.00
$110,955.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]FG-3501F-BDL-809-12 NGFW, 2x 1.92TB SSD, 6x 100GE QSFP28 + 32x 25GE SFP28 slots, FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection, 1 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Product Series | FortiGate 3500F Series |
| Model / SKU | FG-3501F-BDL-809-12 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection (1 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Throughput (NGFW) | 65 Gbps |
| Throughput (IPS) | 72 Gbps |
| Interfaces | 6x 100GE QSFP28 / 40GE QSFP+ Slots, 32x 25GE SFP28 / 10GE SFP+ / GE SFP Slots, 2x 10GE / GE RJ45 Management |
| Internal Storage | 2x 1.92TB SSD |
| Dimensions (H x W x L) | 3.5 x 17.4 x 21.9 in (89 x 443 x 556 mm) |
| Weight | 45.3 lbs (20.6 kg) |
| Power Input | 100ā240V AC, 50/60 Hz |
[/properties]
[specifications]
| System Performance (Enterprise Traffic Mix) | |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| System Performance and Capacity | |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte, UDP) | 2.98 μs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 140 Million / 348 Million* |
| New Sessions/Second (TCP) | 1 Million / 5 Million* |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 40,000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200,000 |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Tunnel Mode) | 30,000 |
| SSL Inspection Throughput | 63 Gbps |
| Hardware and Interfaces | |
| USB Ports (Client/Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Power and Environment | |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 765 W / 1181 W |
| AC Current (Maximum) | 12A @ 120V, 9A @ 240V |
[/specifications]
[accesories]
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), 1 GE SFP Transceivers (LX, RJ45, SX), 10 GE SFP+ Transceivers (RJ45, SR, LR, ER, ZR), 25 GE SFP28 Transceivers (SR, LR), 40 GE QSFP+ Transceivers (SR, SR BiDi, LR), 100 GE QSFP28 Transceivers (SR, LR, CWDM4, DR, BIDI), Direct Attach Cables (25 GE SFP28, 100 GE QSFP28) |
[/accesories]
The Fortinet FortiGate 3501F is a high-performance Next-Generation Firewall (NGFW) for hyperscale data centers and hybrid IT environments. It combines integrated storage and high-speed 100GE/25GE connectivity to secure any edge at scale.
Powered by Fortinetās patented SPU NP7 and CP9 processors, it delivers 65 Gbps NGFW throughput and 72 Gbps IPS throughput with ultra-low latency. FG-3501F-BDL-809-12 includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection for a 1 Year term.
High-Performance Security for Hyperscale Hybrid Environments
- 65 Gbps NGFW throughput powered by Fortinet NP7 and CP9 SPUs.
- Integrated 2x 1.92TB SSD storage for onboard logging.
- 6x 100GE QSFP28/40GE QSFP+ slots plus 32x 25GE slots.
- 63 Gbps threat protection throughput with logging enabled.
- Supports Active-Active, Active-Passive, and Clustering high availability.
- BDL-809 includes FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection, 1 Year.
Upgrade Your Network Security
Deploy the FortiGate FG-3501F-BDL-809-12 to add FortiCare Premium + FortiGuard Enterprise Protection for 1 Year.














