Fortinet FG-3500F-BDL-950-60 Next-Generation Firewall
[shortdesc]FG-3500F-BDL-950-60 NGFW, 595 Gbps firewall, 6x 100GE, 32x 25GE ports, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 5 Year term.[/shortdesc]
[properties]
| Model / SKU | FG-3500F-BDL-950-60 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Firewall Throughput | 595 Gbps |
| Interfaces | 6x 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+, 32x 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP, 2x 10 GE / GE RJ45 Management |
| Power Input | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| Dimensions (H x W x L) | 3.5 x 17.4 x 21.9 inches (89 x 443 x 556 mm) |
| Weight | 43.8 lbs (19.9 kg) |
[/properties]
[specifications]
| System Performance | |
| IPS Throughput | 72 Gbps |
| NGFW Throughput | 65 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency | 2.98 µs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Interfaces and Modules | |
| 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+ Slots | 6 (Hardware Accelerated) |
| 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP Slots | 32 (Hardware Accelerated) |
| 10 GE / GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports (Client / Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Power and Environment | |
| Power Supply | Redundant Power Supplies (Hot Swappable), Default dual AC PSU |
| AC Current (Maximum) | 12A@120V, 9A@240V |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 760 W / 1174 W |
| Heat Dissipation | 4006 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Transceivers | 2x SFP+ (SR 10 GE) |
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), Transceiver Modules (FN-TRAN / FG-TRAN series), Direct Attach Cables (FN-CABLE series) |
[/accesories]
The FortiGate 3500F Series provides high-performance next-generation firewall capabilities for large enterprises and data centers.
This bundle includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) to align coverage with the deployment term.
High Performance with Flexibility and Hyperscale Security
- NP7 and CP9 SPUs accelerate security inspection and SSL.
- 6x 100GE QSFP28 and 32x 25GE SFP28 connectivity.
- Up to 595 Gbps firewall throughput for hyperscale traffic.
- IPS 72 Gbps, NGFW 65 Gbps, Threat Protection 63 Gbps.
- IPsec VPN 165 Gbps and SSL-VPN 16 Gbps.
- Dual hot-swappable AC PSUs support resilient rack deployments.
Upgrade Your Network Security
Upgrade your hyperscale environment with the Fortinet FG-3500F-BDL-950-60 today.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Fortinet FG-3500F-BDL-950-60 Next-Generation Firewall
Fortinet FG-3500F-BDL-950-60 Next-Generation Firewall
[shortdesc]FG-3500F-BDL-950-60 NGFW, 595 Gbps firewall, 6x 100GE, 32x 25GE ports, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 5 Year term.[/shortdesc]
[properties]
| Model / SKU | FG-3500F-BDL-950-60 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Firewall Throughput | 595 Gbps |
| Interfaces | 6x 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+, 32x 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP, 2x 10 GE / GE RJ45 Management |
| Power Input | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| Dimensions (H x W x L) | 3.5 x 17.4 x 21.9 inches (89 x 443 x 556 mm) |
| Weight | 43.8 lbs (19.9 kg) |
[/properties]
[specifications]
| System Performance | |
| IPS Throughput | 72 Gbps |
| NGFW Throughput | 65 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency | 2.98 µs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Interfaces and Modules | |
| 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+ Slots | 6 (Hardware Accelerated) |
| 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP Slots | 32 (Hardware Accelerated) |
| 10 GE / GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports (Client / Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Power and Environment | |
| Power Supply | Redundant Power Supplies (Hot Swappable), Default dual AC PSU |
| AC Current (Maximum) | 12A@120V, 9A@240V |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 760 W / 1174 W |
| Heat Dissipation | 4006 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Transceivers | 2x SFP+ (SR 10 GE) |
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), Transceiver Modules (FN-TRAN / FG-TRAN series), Direct Attach Cables (FN-CABLE series) |
[/accesories]
The FortiGate 3500F Series provides high-performance next-generation firewall capabilities for large enterprises and data centers.
This bundle includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) to align coverage with the deployment term.
High Performance with Flexibility and Hyperscale Security
- NP7 and CP9 SPUs accelerate security inspection and SSL.
- 6x 100GE QSFP28 and 32x 25GE SFP28 connectivity.
- Up to 595 Gbps firewall throughput for hyperscale traffic.
- IPS 72 Gbps, NGFW 65 Gbps, Threat Protection 63 Gbps.
- IPsec VPN 165 Gbps and SSL-VPN 16 Gbps.
- Dual hot-swappable AC PSUs support resilient rack deployments.
Upgrade Your Network Security
Upgrade your hyperscale environment with the Fortinet FG-3500F-BDL-950-60 today.
Original: $752,760.00
-65%$752,760.00
$263,466.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]FG-3500F-BDL-950-60 NGFW, 595 Gbps firewall, 6x 100GE, 32x 25GE ports, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 5 Year term.[/shortdesc]
[properties]
| Model / SKU | FG-3500F-BDL-950-60 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Firewall Throughput | 595 Gbps |
| Interfaces | 6x 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+, 32x 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP, 2x 10 GE / GE RJ45 Management |
| Power Input | 100-240V AC, 50/60 Hz |
| Dimensions (H x W x L) | 3.5 x 17.4 x 21.9 inches (89 x 443 x 556 mm) |
| Weight | 43.8 lbs (19.9 kg) |
[/properties]
[specifications]
| System Performance | |
| IPS Throughput | 72 Gbps |
| NGFW Throughput | 65 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency | 2.98 µs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Interfaces and Modules | |
| 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+ Slots | 6 (Hardware Accelerated) |
| 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP Slots | 32 (Hardware Accelerated) |
| 10 GE / GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports (Client / Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Power and Environment | |
| Power Supply | Redundant Power Supplies (Hot Swappable), Default dual AC PSU |
| AC Current (Maximum) | 12A@120V, 9A@240V |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 760 W / 1174 W |
| Heat Dissipation | 4006 BTU/h |
[/specifications]
[accesories]
| Included Transceivers | 2x SFP+ (SR 10 GE) |
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), Transceiver Modules (FN-TRAN / FG-TRAN series), Direct Attach Cables (FN-CABLE series) |
[/accesories]
The FortiGate 3500F Series provides high-performance next-generation firewall capabilities for large enterprises and data centers.
This bundle includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (5 Year) to align coverage with the deployment term.
High Performance with Flexibility and Hyperscale Security
- NP7 and CP9 SPUs accelerate security inspection and SSL.
- 6x 100GE QSFP28 and 32x 25GE SFP28 connectivity.
- Up to 595 Gbps firewall throughput for hyperscale traffic.
- IPS 72 Gbps, NGFW 65 Gbps, Threat Protection 63 Gbps.
- IPsec VPN 165 Gbps and SSL-VPN 16 Gbps.
- Dual hot-swappable AC PSUs support resilient rack deployments.
Upgrade Your Network Security
Upgrade your hyperscale environment with the Fortinet FG-3500F-BDL-950-60 today.














