Fortinet FG-3500F-BDL-950-36 Next-Generation Firewall
[shortdesc]FG-3500F-BDL-950-36 NGFW, 595 Gbps firewall, 6x 100GE, 32x 25GE ports, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection UTP, 3 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Model / SKU | FG-3500F-BDL-950-36 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Firewall Throughput | 595 Gbps |
| Interfaces | 6x 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+, 32x 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP, 2x 10 GE / GE RJ45 Management |
| Power Input | 100-240V AC, 50/60 Hz |
[/properties]
[specifications]
| System Performance | |
| IPS Throughput | 72 Gbps |
| NGFW Throughput | 65 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency | 2.98 µs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Interfaces and Modules | |
| 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+ Slots | 6 (Hardware Accelerated) |
| 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP Slots | 32 (Hardware Accelerated) |
| 10 GE / GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports (Client / Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Power and Environment | |
| Power Supply | Redundant Power Supplies (Hot Swappable), Default dual AC PSU |
| AC Current (Maximum) | 12A@120V, 9A@240V |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 760 W / 1174 W |
| Forced Airflow | Front to Back |
[/specifications]
[accesories]
| Included Transceivers | 2x SFP+ (SR 10 GE) |
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), Transceiver Modules (FN-TRAN / FG-TRAN series), Direct Attach Cables (FN-CABLE series) |
[/accesories]
The FortiGate 3500F Series provides high-performance next-generation firewall capabilities for large enterprises and data centers.
This bundle includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) for aligned coverage.
High Performance with Flexibility and Hyperscale Security
- NP7/CP9 SPUs accelerate inspection and SSL performance.
- 6x 100GE plus 32x 25GE high-density connectivity.
- 595 Gbps firewall throughput for hyperscale traffic.
- IPS 72 Gbps, NGFW 65 Gbps, Threat 63 Gbps.
- IPsec VPN 165 Gbps and SSL-VPN 16 Gbps.
- Dual hot-swappable AC PSUs; 760W avg, 1174W max.
Upgrade Your Network Security
Upgrade your hyperscale environment with the Fortinet FG-3500F-BDL-950-36 today.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Fortinet FG-3500F-BDL-950-36 Next-Generation Firewall
Fortinet FG-3500F-BDL-950-36 Next-Generation Firewall
[shortdesc]FG-3500F-BDL-950-36 NGFW, 595 Gbps firewall, 6x 100GE, 32x 25GE ports, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection UTP, 3 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Model / SKU | FG-3500F-BDL-950-36 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Firewall Throughput | 595 Gbps |
| Interfaces | 6x 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+, 32x 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP, 2x 10 GE / GE RJ45 Management |
| Power Input | 100-240V AC, 50/60 Hz |
[/properties]
[specifications]
| System Performance | |
| IPS Throughput | 72 Gbps |
| NGFW Throughput | 65 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency | 2.98 µs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Interfaces and Modules | |
| 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+ Slots | 6 (Hardware Accelerated) |
| 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP Slots | 32 (Hardware Accelerated) |
| 10 GE / GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports (Client / Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Power and Environment | |
| Power Supply | Redundant Power Supplies (Hot Swappable), Default dual AC PSU |
| AC Current (Maximum) | 12A@120V, 9A@240V |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 760 W / 1174 W |
| Forced Airflow | Front to Back |
[/specifications]
[accesories]
| Included Transceivers | 2x SFP+ (SR 10 GE) |
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), Transceiver Modules (FN-TRAN / FG-TRAN series), Direct Attach Cables (FN-CABLE series) |
[/accesories]
The FortiGate 3500F Series provides high-performance next-generation firewall capabilities for large enterprises and data centers.
This bundle includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) for aligned coverage.
High Performance with Flexibility and Hyperscale Security
- NP7/CP9 SPUs accelerate inspection and SSL performance.
- 6x 100GE plus 32x 25GE high-density connectivity.
- 595 Gbps firewall throughput for hyperscale traffic.
- IPS 72 Gbps, NGFW 65 Gbps, Threat 63 Gbps.
- IPsec VPN 165 Gbps and SSL-VPN 16 Gbps.
- Dual hot-swappable AC PSUs; 760W avg, 1174W max.
Upgrade Your Network Security
Upgrade your hyperscale environment with the Fortinet FG-3500F-BDL-950-36 today.
Original: $518,568.00
-65%$518,568.00
$181,498.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]FG-3500F-BDL-950-36 NGFW, 595 Gbps firewall, 6x 100GE, 32x 25GE ports, FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection UTP, 3 Year.[/shortdesc]
[properties]
| Model / SKU | FG-3500F-BDL-950-36 |
| Bundle / Subscription | Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) |
| Form Factor | Rack Mount, 2 RU |
| Firewall Throughput | 595 Gbps |
| Interfaces | 6x 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+, 32x 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP, 2x 10 GE / GE RJ45 Management |
| Power Input | 100-240V AC, 50/60 Hz |
[/properties]
[specifications]
| System Performance | |
| IPS Throughput | 72 Gbps |
| NGFW Throughput | 65 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 63 Gbps |
| IPv4 Firewall Throughput (1518/512/64 byte, UDP) | 595 / 590 / 420 Gbps |
| Firewall Latency | 2.98 µs |
| Firewall Throughput (Packet per Second) | 630 Mpps |
| IPsec VPN Throughput (512 byte) | 165 Gbps |
| SSL-VPN Throughput | 16 Gbps |
| Interfaces and Modules | |
| 100 GE QSFP28 / 40 GE QSFP+ Slots | 6 (Hardware Accelerated) |
| 25 GE SFP28 / 10 GE SFP+ / GE SFP Slots | 32 (Hardware Accelerated) |
| 10 GE / GE RJ45 Management Ports | 2 |
| USB Ports (Client / Server) | 1 / 1 |
| Console Port | 1 |
| Power and Environment | |
| Power Supply | Redundant Power Supplies (Hot Swappable), Default dual AC PSU |
| AC Current (Maximum) | 12A@120V, 9A@240V |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 760 W / 1174 W |
| Forced Airflow | Front to Back |
[/specifications]
[accesories]
| Included Transceivers | 2x SFP+ (SR 10 GE) |
| Optional Accessories | Rack Mount Sliding Rails (SP-FG3040B-RAIL), AC Power Supply (FG-7040E-PS-AC), Transceiver Modules (FN-TRAN / FG-TRAN series), Direct Attach Cables (FN-CABLE series) |
[/accesories]
The FortiGate 3500F Series provides high-performance next-generation firewall capabilities for large enterprises and data centers.
This bundle includes Hardware + FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) (3 Year) for aligned coverage.
High Performance with Flexibility and Hyperscale Security
- NP7/CP9 SPUs accelerate inspection and SSL performance.
- 6x 100GE plus 32x 25GE high-density connectivity.
- 595 Gbps firewall throughput for hyperscale traffic.
- IPS 72 Gbps, NGFW 65 Gbps, Threat 63 Gbps.
- IPsec VPN 165 Gbps and SSL-VPN 16 Gbps.
- Dual hot-swappable AC PSUs; 760W avg, 1174W max.
Upgrade Your Network Security
Upgrade your hyperscale environment with the Fortinet FG-3500F-BDL-950-36 today.














