Fortinet FG-200F Firewall
- 18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 8 x GE SFP slots, 4 x 10GE SFP+ slots, NP6XLite and CP9 hardware accelerated.
[properties]
| Properties | FG-200F |
| Description |
18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 8 x GE SFP slots, 4 x 10GE SFP+ slots, NP6XLite and CP9 hardware accelerated.
|
| Product Family | Mid Range Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Ports | 16 |
| GE RJ45 Management/DMZ/HA Ports | 1 / 1 |
| GE RJ45/SFP Shared Media Pairs | 8 |
| GE RJ45 WAN Port | 2 |
| USB Port | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless Interface | 0 |
[/properties][specifications]
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 27 / 27 / 11 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 4.78 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 16.5 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 3 Million |
| New Sessions/Second (TCP) | 280.000 |
| Firewall Policies | 16.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 2 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 2000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 16000 |
| SSL-VPN Throughput | 2 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 500 |
| SSL Inspection Throughput | 4 Gbps |
| SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) | 3500 |
| SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) | 300000 |
| Application Control Throughput | 13 Gbps |
| IPS Throughput | 5 Gbps |
| NGFW Throughput | 3.5 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 3 Gbps |
| CAPWAP Throughput | 20 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 64 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 256 / 128 |
| Maximum Number of FortiTokens | 5000 |
| Maximum Number of Registered FortiClients | - |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions in. | 1.73 x 17.01 x 13.47 |
| Form Factor | Ear Mount, 1 RU |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 100V / 2A, 240V / 1.2A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 101.92 W / 118.90 W |
| Operating Temperature | 32104°F (040°C) |
| Regulatory Compliance |
FCC Part 15B, Class A, CE, RCM, VCCI, UL/ cUL, CB, BSMI
|
| Certifications | USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| FN-TRAN-GC |
1 GE SFP RJ45 transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+slots.
|
| FN-TRAN-SX |
1 GE SFP SX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots
|
| FN-TRAN-LX |
1 GE SFP LX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots.
|
[/accesories]
Fortinet FG-200F Firewall
The FortiGate FG-200F is a next-generation firewall that is capable of providing deep and broad security for networks of any scale. It can adapt to any network topology by using dynamic network segmentation. The FG-200F has a wide range of AI-powered capabilities. Because it has Fortinet's state-of-the-art SPU, you can be sure that your network is consistently protected with superior security against evolving cyber threats.
Quick Specs:
- Firewall Throughput: 16.5 Mpps
- Universal ZNTA
- 16x GE RJ45 ports
- 8x GE SFP ports + 2x 10GE SFP+ FortiLink ports + 2x 10GE SFP+ ports
Please see the related tabs for the FG-200F datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FG-200F Firewall
Fortinet FG-200F Firewall
- 18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 8 x GE SFP slots, 4 x 10GE SFP+ slots, NP6XLite and CP9 hardware accelerated.
[properties]
| Properties | FG-200F |
| Description |
18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 8 x GE SFP slots, 4 x 10GE SFP+ slots, NP6XLite and CP9 hardware accelerated.
|
| Product Family | Mid Range Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Ports | 16 |
| GE RJ45 Management/DMZ/HA Ports | 1 / 1 |
| GE RJ45/SFP Shared Media Pairs | 8 |
| GE RJ45 WAN Port | 2 |
| USB Port | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless Interface | 0 |
[/properties][specifications]
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 27 / 27 / 11 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 4.78 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 16.5 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 3 Million |
| New Sessions/Second (TCP) | 280.000 |
| Firewall Policies | 16.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 2 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 2000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 16000 |
| SSL-VPN Throughput | 2 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 500 |
| SSL Inspection Throughput | 4 Gbps |
| SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) | 3500 |
| SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) | 300000 |
| Application Control Throughput | 13 Gbps |
| IPS Throughput | 5 Gbps |
| NGFW Throughput | 3.5 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 3 Gbps |
| CAPWAP Throughput | 20 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 64 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 256 / 128 |
| Maximum Number of FortiTokens | 5000 |
| Maximum Number of Registered FortiClients | - |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions in. | 1.73 x 17.01 x 13.47 |
| Form Factor | Ear Mount, 1 RU |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 100V / 2A, 240V / 1.2A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 101.92 W / 118.90 W |
| Operating Temperature | 32104°F (040°C) |
| Regulatory Compliance |
FCC Part 15B, Class A, CE, RCM, VCCI, UL/ cUL, CB, BSMI
|
| Certifications | USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| FN-TRAN-GC |
1 GE SFP RJ45 transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+slots.
|
| FN-TRAN-SX |
1 GE SFP SX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots
|
| FN-TRAN-LX |
1 GE SFP LX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots.
|
[/accesories]
Fortinet FG-200F Firewall
The FortiGate FG-200F is a next-generation firewall that is capable of providing deep and broad security for networks of any scale. It can adapt to any network topology by using dynamic network segmentation. The FG-200F has a wide range of AI-powered capabilities. Because it has Fortinet's state-of-the-art SPU, you can be sure that your network is consistently protected with superior security against evolving cyber threats.
Quick Specs:
- Firewall Throughput: 16.5 Mpps
- Universal ZNTA
- 16x GE RJ45 ports
- 8x GE SFP ports + 2x 10GE SFP+ FortiLink ports + 2x 10GE SFP+ ports
Please see the related tabs for the FG-200F datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.
Original: $3,945.00
-65%$3,945.00
$1,380.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 8 x GE SFP slots, 4 x 10GE SFP+ slots, NP6XLite and CP9 hardware accelerated.
[properties]
| Properties | FG-200F |
| Description |
18 x GE RJ45 (including 1 x MGMT port, 1 X HA port, 16 x switch ports), 8 x GE SFP slots, 4 x 10GE SFP+ slots, NP6XLite and CP9 hardware accelerated.
|
| Product Family | Mid Range Firewalls |
| Product Type | Firewall |
| GE RJ45 Ports | 16 |
| GE RJ45 Management/DMZ/HA Ports | 1 / 1 |
| GE RJ45/SFP Shared Media Pairs | 8 |
| GE RJ45 WAN Port | 2 |
| USB Port | 1 |
| Console (RJ45) | 1 |
| Wireless Interface | 0 |
[/properties][specifications]
| Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP) | 27 / 27 / 11 Gbps |
| Firewall Latency (64 byte UDP packets) | 4.78 μs |
| Firewall Throughput (Packets Per Second) | 16.5 Mpps |
| Concurrent Sessions (TCP) | 3 Million |
| New Sessions/Second (TCP) | 280.000 |
| Firewall Policies | 16.000 |
| IPsec VPN Throughput (512 byte packets) | 2 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 2000 |
| Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 16000 |
| SSL-VPN Throughput | 2 Gbps |
| Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) | 500 |
| SSL Inspection Throughput | 4 Gbps |
| SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) | 3500 |
| SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) | 300000 |
| Application Control Throughput | 13 Gbps |
| IPS Throughput | 5 Gbps |
| NGFW Throughput | 3.5 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 3 Gbps |
| CAPWAP Throughput | 20 Gbps |
| Virtual Domains (Default / Maximum) | 10 / 10 |
| Maximum Number of FortiSwitches Supported | 64 |
| Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) | 256 / 128 |
| Maximum Number of FortiTokens | 5000 |
| Maximum Number of Registered FortiClients | - |
| High Availability Configurations | Active/Active, Active/Passive, Clustering |
| Dimensions in. | 1.73 x 17.01 x 13.47 |
| Form Factor | Ear Mount, 1 RU |
| Power Required | 100240V AC, 5060 Hz |
| Maximum Current | 100V / 2A, 240V / 1.2A |
| Power Consumption (Average / Maximum) | 101.92 W / 118.90 W |
| Operating Temperature | 32104°F (040°C) |
| Regulatory Compliance |
FCC Part 15B, Class A, CE, RCM, VCCI, UL/ cUL, CB, BSMI
|
| Certifications | USGv6/IPv6 |
[/specifications][accesories]
| FN-TRAN-GC |
1 GE SFP RJ45 transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+slots.
|
| FN-TRAN-SX |
1 GE SFP SX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots
|
| FN-TRAN-LX |
1 GE SFP LX transceiver module for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots.
|
[/accesories]
Fortinet FG-200F Firewall
The FortiGate FG-200F is a next-generation firewall that is capable of providing deep and broad security for networks of any scale. It can adapt to any network topology by using dynamic network segmentation. The FG-200F has a wide range of AI-powered capabilities. Because it has Fortinet's state-of-the-art SPU, you can be sure that your network is consistently protected with superior security against evolving cyber threats.
Quick Specs:
- Firewall Throughput: 16.5 Mpps
- Universal ZNTA
- 16x GE RJ45 ports
- 8x GE SFP ports + 2x 10GE SFP+ FortiLink ports + 2x 10GE SFP+ ports
Please see the related tabs for the FG-200F datasheet and compatible accessories.
This product has been discontinued.














