Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall
Fortinet FG-101F-BDL-950-12 firewall with 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports, 480 GB onboard SSD, dual redundant power supplies, and a 1-year 24x7 FortiCare plus FortiGuard Unified Threat Protection bundle.
- 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports
- 480 GB onboard SSD
- Up to 20 Gbps firewall throughput
- Includes 1-year FortiCare and FortiGuard UTP bundle
| Property | Details |
| Product Name | Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | FortiGate 100F Series |
| Product Type | Firewall |
| Description | Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 1-Year Bundle |
| Interfaces | 22 x GE RJ45 ports (2 x WAN, 1 x DMZ, 1 x Management, 2 x HA, 16 x switch ports with 4 x SFP shared media), 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports |
| Storage | 480 GB onboard SSD |
| Power Supply | Dual redundant power supplies |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Subscription | 1-Year Bundle with FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Firewall Throughput | 20 Gbps |
| IPS Throughput | 2.6 Gbps |
| NGFW Throughput | 1.6 Gbps |
[specifications]
| Specification | Details |
| Threat Protection Throughput | 1 Gbps |
| Concurrent Sessions | 1.5 million |
| New Sessions per Second | 56,000 |
| IPsec VPN Throughput | 7 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 1 Gbps |
| Dimensions (H x W x D) | 1.75 x 17.1 x 9.8 inches |
| Weight | 11 lbs (5 kg) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Support Services | 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades |
| Included Services | FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) bundle including IPS, antivirus, botnet IP/domain protection, mobile malware protection, FortiGate Cloud Sandbox, application control, web filtering, and antispam service |
[/specifications]
Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall
The Fortinet FG-101F-BDL-950-12 is a high-performance next-generation firewall built for enterprise branch and mid-sized business deployments. It combines strong firewall, IPS, VPN, and threat protection performance with integrated SSD storage, multiple RJ45 and SFP connectivity options, and a 1-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection bundle.
Key Features
- 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, and 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports
- 480 GB onboard SSD storage
- Up to 20 Gbps firewall throughput
- Up to 2.6 Gbps IPS throughput
- Up to 1 Gbps threat protection throughput
- Includes 1-year FortiCare and FortiGuard UTP services
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall
Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall
Fortinet FG-101F-BDL-950-12 firewall with 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports, 480 GB onboard SSD, dual redundant power supplies, and a 1-year 24x7 FortiCare plus FortiGuard Unified Threat Protection bundle.
- 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports
- 480 GB onboard SSD
- Up to 20 Gbps firewall throughput
- Includes 1-year FortiCare and FortiGuard UTP bundle
| Property | Details |
| Product Name | Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | FortiGate 100F Series |
| Product Type | Firewall |
| Description | Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 1-Year Bundle |
| Interfaces | 22 x GE RJ45 ports (2 x WAN, 1 x DMZ, 1 x Management, 2 x HA, 16 x switch ports with 4 x SFP shared media), 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports |
| Storage | 480 GB onboard SSD |
| Power Supply | Dual redundant power supplies |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Subscription | 1-Year Bundle with FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Firewall Throughput | 20 Gbps |
| IPS Throughput | 2.6 Gbps |
| NGFW Throughput | 1.6 Gbps |
[specifications]
| Specification | Details |
| Threat Protection Throughput | 1 Gbps |
| Concurrent Sessions | 1.5 million |
| New Sessions per Second | 56,000 |
| IPsec VPN Throughput | 7 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 1 Gbps |
| Dimensions (H x W x D) | 1.75 x 17.1 x 9.8 inches |
| Weight | 11 lbs (5 kg) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Support Services | 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades |
| Included Services | FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) bundle including IPS, antivirus, botnet IP/domain protection, mobile malware protection, FortiGate Cloud Sandbox, application control, web filtering, and antispam service |
[/specifications]
Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall
The Fortinet FG-101F-BDL-950-12 is a high-performance next-generation firewall built for enterprise branch and mid-sized business deployments. It combines strong firewall, IPS, VPN, and threat protection performance with integrated SSD storage, multiple RJ45 and SFP connectivity options, and a 1-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection bundle.
Key Features
- 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, and 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports
- 480 GB onboard SSD storage
- Up to 20 Gbps firewall throughput
- Up to 2.6 Gbps IPS throughput
- Up to 1 Gbps threat protection throughput
- Includes 1-year FortiCare and FortiGuard UTP services
Original: $4,121.00
-65%$4,121.00
$1,442.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fortinet FG-101F-BDL-950-12 firewall with 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports, 480 GB onboard SSD, dual redundant power supplies, and a 1-year 24x7 FortiCare plus FortiGuard Unified Threat Protection bundle.
- 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports
- 480 GB onboard SSD
- Up to 20 Gbps firewall throughput
- Includes 1-year FortiCare and FortiGuard UTP bundle
| Property | Details |
| Product Name | Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall |
| Brand | Fortinet |
| Product Family | FortiGate 100F Series |
| Product Type | Firewall |
| Description | Hardware plus 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 1-Year Bundle |
| Interfaces | 22 x GE RJ45 ports (2 x WAN, 1 x DMZ, 1 x Management, 2 x HA, 16 x switch ports with 4 x SFP shared media), 4 x GE SFP ports, 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports |
| Storage | 480 GB onboard SSD |
| Power Supply | Dual redundant power supplies |
| Hardware Acceleration | SPU NP6 and CP9 |
| Subscription | 1-Year Bundle with FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) |
| Firewall Throughput | 20 Gbps |
| IPS Throughput | 2.6 Gbps |
| NGFW Throughput | 1.6 Gbps |
[specifications]
| Specification | Details |
| Threat Protection Throughput | 1 Gbps |
| Concurrent Sessions | 1.5 million |
| New Sessions per Second | 56,000 |
| IPsec VPN Throughput | 7 Gbps |
| SSL VPN Throughput | 1 Gbps |
| Dimensions (H x W x D) | 1.75 x 17.1 x 9.8 inches |
| Weight | 11 lbs (5 kg) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Storage Temperature | -31°F to 158°F (-35°C to 70°C) |
| Humidity Range | 20% to 90% non-condensing |
| Support Services | 24x7 Comprehensive Support, Advanced Hardware Replacement (NBD), Firmware and General Upgrades |
| Included Services | FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) bundle including IPS, antivirus, botnet IP/domain protection, mobile malware protection, FortiGate Cloud Sandbox, application control, web filtering, and antispam service |
[/specifications]
Fortinet FG-101F-BDL-950-12 Firewall
The Fortinet FG-101F-BDL-950-12 is a high-performance next-generation firewall built for enterprise branch and mid-sized business deployments. It combines strong firewall, IPS, VPN, and threat protection performance with integrated SSD storage, multiple RJ45 and SFP connectivity options, and a 1-year 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection bundle.
Key Features
- 22 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP ports, and 2 x 10GE SFP+ FortiLink ports
- 480 GB onboard SSD storage
- Up to 20 Gbps firewall throughput
- Up to 2.6 Gbps IPS throughput
- Up to 1 Gbps threat protection throughput
- Includes 1-year FortiCare and FortiGuard UTP services














