Fortinet FCM-FD50 IP Camera
- 5 Megapixel Fixed Dome IP Camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, Audio, Shutter WDR, Vandal proof, Indoor/Outdoor Use, Rated IP66
| Properties | FCM-FD50 |
| Description | 5 mega-pixel fixed dome IP camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, audio, shutter WDR, vandal proof, indoor/outdoor, rated IP66 |
| Product Family | FortiCam |
| Product Type | Camera |
| Format | Fixed Dome, Indoor/Outdoor, vandal |
| Sensor Type | 5 mega-pixel, 1/2.7ā low light CMOS |
| Iris | F1.4 (W), F2.8 (T), fixed |
| Optical Zoom | 4x |
| Digital Zoom | ā |
| Focal Length | 2.8ā12 mm (motorized, autofocus) |
| View Angle | H:30°~90°, V:23°~65°, D:38°~115°, |
| Minimum Illumination | 0.035 Lux @ F1.4 (Color) 0.005 Lux @ F1.4 (B/W) |
| Wide Dynamic Range | Shutter WDR (>120dB) |
| Streaming Protocols | RTSP |
| Video Compression | MJPEG/H.264/H.265 (HEVC) |
| Image Resolution | 5MP at 20 frames per second, 4:3, WDR off, or 4MP at 30 frames per second +D1 at 30 frames per second |
| Audio | Two-way, built-in mic, line out |
| Interface | RJ45 Ethernet 10/100 Mbps |
| Mounting | Wall, pole, ceiling, 3-axis, 3/4" conduit, junction box |
| Pan / Tilt | ā |
| Presets / Accuracy / Speed | ā |
| IRLED / IRC | 30m / Yes |
| EIS / DNR | ā / 3DNR |
| Dimensions in. | 4.08 x 5.3 x 5.3 |
| Power Source | PoE (802.3af) class 0 |
| Power Consumption (Average) | 9W, 12.95W max (with IR on) |
| Operating Temperature | -22ā144°F (-30ā60°C) working -14ā144°F (-10ā60°C) starting |
| Regulatory Compliance and Standards | FCC Class A / ICES / CE / IP66 / IK10 / ONVIF 18.12 profile S and G |
Fortinet FCM-FD50 IP Camera
The FortiCamera FD50 represents a sophisticated fixed dome camera renowned for its blend of aesthetics and advanced functionality. Its motorized zoom autofocus lens and H.265 compression technology enable the production of high-quality, detailed images. Furthermore, the camera's robust low-light sensitivity and accurate shutter WDR facilitate its operation in diverse lighting conditions. Equipped with IR LEDs, the camera can capture activities in complete darkness. Additionally, its IP66 weather protection ensures its resilience in challenging environmental conditions.
Quick Specs:
- 5 mega-pixel, 1/2.7 low light CMOS
- 4x Optical Zoom
- Powerful Windows client FortiCentral
- Camera live view and video playback
Please see the related tabs for the FCM-FD50 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FCM-FD50 IP Camera
Fortinet FCM-FD50 IP Camera
- 5 Megapixel Fixed Dome IP Camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, Audio, Shutter WDR, Vandal proof, Indoor/Outdoor Use, Rated IP66
| Properties | FCM-FD50 |
| Description | 5 mega-pixel fixed dome IP camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, audio, shutter WDR, vandal proof, indoor/outdoor, rated IP66 |
| Product Family | FortiCam |
| Product Type | Camera |
| Format | Fixed Dome, Indoor/Outdoor, vandal |
| Sensor Type | 5 mega-pixel, 1/2.7ā low light CMOS |
| Iris | F1.4 (W), F2.8 (T), fixed |
| Optical Zoom | 4x |
| Digital Zoom | ā |
| Focal Length | 2.8ā12 mm (motorized, autofocus) |
| View Angle | H:30°~90°, V:23°~65°, D:38°~115°, |
| Minimum Illumination | 0.035 Lux @ F1.4 (Color) 0.005 Lux @ F1.4 (B/W) |
| Wide Dynamic Range | Shutter WDR (>120dB) |
| Streaming Protocols | RTSP |
| Video Compression | MJPEG/H.264/H.265 (HEVC) |
| Image Resolution | 5MP at 20 frames per second, 4:3, WDR off, or 4MP at 30 frames per second +D1 at 30 frames per second |
| Audio | Two-way, built-in mic, line out |
| Interface | RJ45 Ethernet 10/100 Mbps |
| Mounting | Wall, pole, ceiling, 3-axis, 3/4" conduit, junction box |
| Pan / Tilt | ā |
| Presets / Accuracy / Speed | ā |
| IRLED / IRC | 30m / Yes |
| EIS / DNR | ā / 3DNR |
| Dimensions in. | 4.08 x 5.3 x 5.3 |
| Power Source | PoE (802.3af) class 0 |
| Power Consumption (Average) | 9W, 12.95W max (with IR on) |
| Operating Temperature | -22ā144°F (-30ā60°C) working -14ā144°F (-10ā60°C) starting |
| Regulatory Compliance and Standards | FCC Class A / ICES / CE / IP66 / IK10 / ONVIF 18.12 profile S and G |
Fortinet FCM-FD50 IP Camera
The FortiCamera FD50 represents a sophisticated fixed dome camera renowned for its blend of aesthetics and advanced functionality. Its motorized zoom autofocus lens and H.265 compression technology enable the production of high-quality, detailed images. Furthermore, the camera's robust low-light sensitivity and accurate shutter WDR facilitate its operation in diverse lighting conditions. Equipped with IR LEDs, the camera can capture activities in complete darkness. Additionally, its IP66 weather protection ensures its resilience in challenging environmental conditions.
Quick Specs:
- 5 mega-pixel, 1/2.7 low light CMOS
- 4x Optical Zoom
- Powerful Windows client FortiCentral
- Camera live view and video playback
Please see the related tabs for the FCM-FD50 datasheet and compatible accessories.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 5 Megapixel Fixed Dome IP Camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, Audio, Shutter WDR, Vandal proof, Indoor/Outdoor Use, Rated IP66
| Properties | FCM-FD50 |
| Description | 5 mega-pixel fixed dome IP camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, audio, shutter WDR, vandal proof, indoor/outdoor, rated IP66 |
| Product Family | FortiCam |
| Product Type | Camera |
| Format | Fixed Dome, Indoor/Outdoor, vandal |
| Sensor Type | 5 mega-pixel, 1/2.7ā low light CMOS |
| Iris | F1.4 (W), F2.8 (T), fixed |
| Optical Zoom | 4x |
| Digital Zoom | ā |
| Focal Length | 2.8ā12 mm (motorized, autofocus) |
| View Angle | H:30°~90°, V:23°~65°, D:38°~115°, |
| Minimum Illumination | 0.035 Lux @ F1.4 (Color) 0.005 Lux @ F1.4 (B/W) |
| Wide Dynamic Range | Shutter WDR (>120dB) |
| Streaming Protocols | RTSP |
| Video Compression | MJPEG/H.264/H.265 (HEVC) |
| Image Resolution | 5MP at 20 frames per second, 4:3, WDR off, or 4MP at 30 frames per second +D1 at 30 frames per second |
| Audio | Two-way, built-in mic, line out |
| Interface | RJ45 Ethernet 10/100 Mbps |
| Mounting | Wall, pole, ceiling, 3-axis, 3/4" conduit, junction box |
| Pan / Tilt | ā |
| Presets / Accuracy / Speed | ā |
| IRLED / IRC | 30m / Yes |
| EIS / DNR | ā / 3DNR |
| Dimensions in. | 4.08 x 5.3 x 5.3 |
| Power Source | PoE (802.3af) class 0 |
| Power Consumption (Average) | 9W, 12.95W max (with IR on) |
| Operating Temperature | -22ā144°F (-30ā60°C) working -14ā144°F (-10ā60°C) starting |
| Regulatory Compliance and Standards | FCC Class A / ICES / CE / IP66 / IK10 / ONVIF 18.12 profile S and G |
Fortinet FCM-FD50 IP Camera
The FortiCamera FD50 represents a sophisticated fixed dome camera renowned for its blend of aesthetics and advanced functionality. Its motorized zoom autofocus lens and H.265 compression technology enable the production of high-quality, detailed images. Furthermore, the camera's robust low-light sensitivity and accurate shutter WDR facilitate its operation in diverse lighting conditions. Equipped with IR LEDs, the camera can capture activities in complete darkness. Additionally, its IP66 weather protection ensures its resilience in challenging environmental conditions.
Quick Specs:
- 5 mega-pixel, 1/2.7 low light CMOS
- 4x Optical Zoom
- Powerful Windows client FortiCentral
- Camera live view and video playback
Please see the related tabs for the FCM-FD50 datasheet and compatible accessories.














