š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Fortinet FCM-FB50 IP Camera
[shortdesc]
[properties]
- 5 Megapixel Bullet IP Camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, Audio, Vandal proof, Indoor/Outdoor Use, Rated IP66
| Properties | FCM-FB50 |
| Description | 5 mega-pixel bullet IP camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, audio, shutter WDR, vandal proof, indoor/outdoor, rated IP66 |
| Product Family | FortiCam |
| Product Type | Camera |
| Format | Full Bullet, Indoor/Outdoor, vandal |
| Sensor Type | 5 mega-pixel, 1/2.7ā low light CMOS |
| Iris | F1.4 (W), F2.8 (T), fixed |
| Optical Zoom | 4x |
| Digital Zoom | - |
| Focal Length | 2.8ā12 mm (motorized, autofocus) |
| View Angle | H:30°~90°, V:23°~65°, D:38°~115°, |
| Minimum Illumination | 0.035 Lux @ F1.4 (Color) 0.005 Lux @ F1.4 (B/W) |
| Wide Dynamic Range | Shutter WDR (>120dB) |
| Streaming Protocols | RTSP |
| Video Compression | MJPEG/H.264/H.265 (HEVC) |
| Image Resolution | 5MP at 20 frames per second, 4:3, WDR off, or 4MP at 30 frames per second +D1 at 30 frames per second |
| Audio | Two-way, line in/out |
| Interface | RJ45 Ethernet 10/100 Mbps |
| Mounting | Wall, pole, ceiling, 3/4" Conduit, junction box, bracket included |
| Pan / Tilt | ā |
| Presets / Accuracy / Speed | ā |
| IRLED / IRC | 30m / Yes |
| EIS / DNR | ā / 3DNR |
| Dimensions in. | 8.5 x 3.3 x 3.3 |
| Power Source | PoE (802.3af) class 0 |
| Power Consumption (Average) | 9W, 12.95W max (with IR on) |
| Operating Temperature | -22ā144°F (-30ā60°C) working -14ā144°F (-10ā60°C) starting |
| Regulatory Compliance and Standards | FCC Class A / ICES / CE / IP66 / IK10 / ONVIF 18.12 Profile S and G |
| Optional Accessories | |
| FCM-FD5-PCP-8 | Pendant cap kit for FCM-FD50 (for use with FCM-FD5-PDT) (set of 8) |
| FCM-FD5-PDT-8 | Pendant arm kit for FCM-FD50 (set of 8) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Fortinet FCM-FB50 IP Camera
Fortinet FCM-FB50 IP Camera
[shortdesc]
[properties]
- 5 Megapixel Bullet IP Camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, Audio, Vandal proof, Indoor/Outdoor Use, Rated IP66
| Properties | FCM-FB50 |
| Description | 5 mega-pixel bullet IP camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, audio, shutter WDR, vandal proof, indoor/outdoor, rated IP66 |
| Product Family | FortiCam |
| Product Type | Camera |
| Format | Full Bullet, Indoor/Outdoor, vandal |
| Sensor Type | 5 mega-pixel, 1/2.7ā low light CMOS |
| Iris | F1.4 (W), F2.8 (T), fixed |
| Optical Zoom | 4x |
| Digital Zoom | - |
| Focal Length | 2.8ā12 mm (motorized, autofocus) |
| View Angle | H:30°~90°, V:23°~65°, D:38°~115°, |
| Minimum Illumination | 0.035 Lux @ F1.4 (Color) 0.005 Lux @ F1.4 (B/W) |
| Wide Dynamic Range | Shutter WDR (>120dB) |
| Streaming Protocols | RTSP |
| Video Compression | MJPEG/H.264/H.265 (HEVC) |
| Image Resolution | 5MP at 20 frames per second, 4:3, WDR off, or 4MP at 30 frames per second +D1 at 30 frames per second |
| Audio | Two-way, line in/out |
| Interface | RJ45 Ethernet 10/100 Mbps |
| Mounting | Wall, pole, ceiling, 3/4" Conduit, junction box, bracket included |
| Pan / Tilt | ā |
| Presets / Accuracy / Speed | ā |
| IRLED / IRC | 30m / Yes |
| EIS / DNR | ā / 3DNR |
| Dimensions in. | 8.5 x 3.3 x 3.3 |
| Power Source | PoE (802.3af) class 0 |
| Power Consumption (Average) | 9W, 12.95W max (with IR on) |
| Operating Temperature | -22ā144°F (-30ā60°C) working -14ā144°F (-10ā60°C) starting |
| Regulatory Compliance and Standards | FCC Class A / ICES / CE / IP66 / IK10 / ONVIF 18.12 Profile S and G |
| Optional Accessories | |
| FCM-FD5-PCP-8 | Pendant cap kit for FCM-FD50 (for use with FCM-FD5-PDT) (set of 8) |
| FCM-FD5-PDT-8 | Pendant arm kit for FCM-FD50 (set of 8) |
$500.00
Fortinet FCM-FB50 IP Cameraā
$500.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
[shortdesc]
[properties]
- 5 Megapixel Bullet IP Camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, Audio, Vandal proof, Indoor/Outdoor Use, Rated IP66
| Properties | FCM-FB50 |
| Description | 5 mega-pixel bullet IP camera, 30m IR LED, 2.8 - 12mm motorized lens, 1x 10/100 port with 802.3af PoE, audio, shutter WDR, vandal proof, indoor/outdoor, rated IP66 |
| Product Family | FortiCam |
| Product Type | Camera |
| Format | Full Bullet, Indoor/Outdoor, vandal |
| Sensor Type | 5 mega-pixel, 1/2.7ā low light CMOS |
| Iris | F1.4 (W), F2.8 (T), fixed |
| Optical Zoom | 4x |
| Digital Zoom | - |
| Focal Length | 2.8ā12 mm (motorized, autofocus) |
| View Angle | H:30°~90°, V:23°~65°, D:38°~115°, |
| Minimum Illumination | 0.035 Lux @ F1.4 (Color) 0.005 Lux @ F1.4 (B/W) |
| Wide Dynamic Range | Shutter WDR (>120dB) |
| Streaming Protocols | RTSP |
| Video Compression | MJPEG/H.264/H.265 (HEVC) |
| Image Resolution | 5MP at 20 frames per second, 4:3, WDR off, or 4MP at 30 frames per second +D1 at 30 frames per second |
| Audio | Two-way, line in/out |
| Interface | RJ45 Ethernet 10/100 Mbps |
| Mounting | Wall, pole, ceiling, 3/4" Conduit, junction box, bracket included |
| Pan / Tilt | ā |
| Presets / Accuracy / Speed | ā |
| IRLED / IRC | 30m / Yes |
| EIS / DNR | ā / 3DNR |
| Dimensions in. | 8.5 x 3.3 x 3.3 |
| Power Source | PoE (802.3af) class 0 |
| Power Consumption (Average) | 9W, 12.95W max (with IR on) |
| Operating Temperature | -22ā144°F (-30ā60°C) working -14ā144°F (-10ā60°C) starting |
| Regulatory Compliance and Standards | FCC Class A / ICES / CE / IP66 / IK10 / ONVIF 18.12 Profile S and G |
| Optional Accessories | |
| FCM-FD5-PCP-8 | Pendant cap kit for FCM-FD50 (for use with FCM-FD5-PDT) (set of 8) |
| FCM-FD5-PDT-8 | Pendant arm kit for FCM-FD50 (set of 8) |














